| armos a întrebat:

Vreau să știu ce am greșit și dacă stiti vreo piesă mai bună la același preț!

procesor: Procesor Intel Haswell Refresh, Core i3 4170 3. 7GHz box
550 lei
placa video: Placa video Asus GeForce GT 730, 730-2GD3, 2GB DDR3, 128bit 300
placa de baza:
Placa de baza Asrock B85M-DGS, Intel B85, socket 1150, 2xDDR3, 4xSATA3, mATx
ram:
Memorie desktop Kingston BHX318C10FW/4, 4GB DDR3, 1866MHz, CL10, Alb
sursa:
Sursa Segotep ATX-500W12 bulk
hdd:
Hard disk Seagate Desktop HDD 1TB 7200RPM 64MB SATA-III
carcasa:
Carcasa Segotep PS-113R

Total 1600 ron

Răspuns Câştigător
| Sellak a răspuns:

In principiu la banii astia e OK.N-ai gresit nimic. Dar iti recomand 2 schimbari.
1. Placa video: In loc sa-ti iei o placa video de 2GB pe 128 de biti, mai bine iti iei ceva de 1GB pe 256 de biti. O sa ai performante mult mai bune.De multe ori biti conteaza mult mai mult decat memoria.Iar la procesorul ala 1GB pe placa video ti-e suficient deoarece nu o sa rulezi jocuri care sa-ti ceara mai mult.

Si

2. HDD-ul: Daca mai dispui de aprox. 250 lei la buget iti recomand sa iti iei si un SSD pe langa HDD-ul ala. SSD-ul il vei folosi sa ti windows-ul pe el si iti va imbunatatii garantat performantele Pc-ului.Iar daca nu iti permiti sa iti iei un SSD pe langa HDD-ul ala, iti recomand sa-ti iei unu HDD mai ieftin, poate unul de 500GB si sa-ti iei si un SSD. La 290 de lei gasesti SSD de 120GB.

Spec ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| armos explică:

Sursa se potrivește cu ce am ales eu? Nu o sa se arda piesele sau ceva nu?