| Adyspeed a întrebat:

Vreau si eu cel mai bun program de recuperat fisiere sterse de pe hard. Am ( Recuva ) dar pozele ce le aveam facute cu telefonul nu le-a gasit. Dau funda pentru raspunsul cel mai bun!

1 răspuns:
| Giorgiois a răspuns:

Eu am formatat low-level, accidental, primele sectoare ale discului. Da, am gresit hardul happy
Probabil ca am suprascris in primul rand tabela de partitii si FAT-ul. Am pus la treaba cu Easy Recovery, care mi-a recuperat prin copiere pe alt hard, absolut toate datele nefragmentate. Cu alte cuvinte, toate fisierele pe care le defragmentasem (si asta se intamplase, din pacate, cu vreo luna in urma), au fost recuperate integral din cauza ca ele ocupau sectiuni continue ale discului. Si cum directoarele, care pastrau informatiile despre fisiere (in primul rand marimea fisierului si primul sector alocat) au ramas intacte, recuperarea a avut succes in acest sens. Insa fara FAT, fisierele fragmentate au fost pierdute definitiv. (Rolul FAT-ul este acela de a lega piesele puzzle-ului, reconstituind bucatile in care sunt formate fisierele.)

Daca FAT-ul este intact, probabil ca vei putea recupera toate datele, fie ele fragmentate sau nefragmentate. Tabela de partitii nu e un element important in localizarea datelor pe disc ci doar a partitiilor. FAT-ul are o semnatura de inceput, deci un program care cauta pe toata suprafata discului id-ul respectiv, il va gasi.

Nu stiu cum stau treburile la NTFS sau alte sisteme de fisiere.