| mastervio a întrebat:

Buna seara.Am citit din intamplare undeva ca exista retea cdma in Romania? si ca ce-i de la zapp o distribuie? Din cate am inteles eu din acel subiect era vorba de o retea de 450Ghz sau ceva de genu. Puteti sa ma lamuriti si pe mine? Adica daca imi cumpar un telefon cdma pot sa il folosesc:? si inca ceva.am vazut undeva ca exista un fel de emitator cdma adica bagi cartela in el si poti sa te conectezi cu oriec telefon >cdmaEste adevarat? Daca da lasati si mie un link ca nu mai gasesc.Cu stima Viorel.

Răspuns Câştigător
| mariusmac85 a răspuns:

Buna ziua.Am auzit si eu ca exista CDMA in Romania Viorel.Dar numai e a lui ZAPP.a preluat Cosmote-ul Compania Zapp si acum o foloseste.Citisem un articol despre asa ceva ca ~99% in Romania este GMS iar singura companie operator telefonie Mobila pe suportul tehnologiei CDMA e ZAPP care a Cumparat-o Grecul de la Cosmote, pardon Romtelecom ca e aceeasi firma. aproape toate toate telefoanele mobile au GMS/CDMA insa in Romania nu e inca implementata peste tot.In SUA se foloseste din cate am citit CDMA insa la noi in Romania nu prea sunt Receceptoare pe baza de CDMA poate doar prin marile orase, cine stie? Eu zic Ca telefoanele din ziua de azi de exemplu cele pe baza de tehnologie touchscreen au deja CDMA. Sper ca am putut sa te ajut cu ceva... (MARIUS)