| Marcu_Seby_1999 a întrebat:

Salut, TPU!
In primul rand vreau sa imi cer scuze daca am pus intrebarea unde nu trebuie, dar nu mai gasesc in lista optiunea 'Telefonie', asa ca am ales 'Informatii Utilitare', ca nah, cer o informatie care imi va fi utila. :))
Am o intrebare legata de bine-cunoscutul ROOT al unui telefon cu Android.

Daca imi voi face ROOT la telefon, pe langa faptul ca voi putea dezinstala aplicatiile preinstalate de care nu am nevoie (pentru a crea spatiu altor aplicatii in telefon), voi putea instala noi aplicatii (cu tot cu fisierele com.nume.fisier (sau cum li se mai spune, cu tot cu 'cache') din Android/data sau Android/obb) direct pe external_SD?

Intreb asta ca, altfel... Eu unul nu prea am niciun motiv sa imi fac ROOT si sa risc sa se strice ceva...
Am un LG D320n (aka LG L70) si am memoria interna totala de 4 GB, dar din care pot folosii doar 1.50 GB...

Mi-a spus cineva tot aici ca imi pot face ROOT cu aplicatia Framaroot (Link: http://forum.xda-developers.com/......t-t2130276 ), dar vad ca telefonul meu nu apare in lista celor compatibile...

M-ar incuraja foarte mult un raspuns de la cineva care a facut ROOT unui telefon (poate chiar unui telefon asemanator cu al meu) :).

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Dante_Dante_1905 a răspuns:

Daca ai stii engleza iti dau un site, de aici am invatat eu sa-mi rootez telefonul (cu pc-ul) Am un LG L90 D410 daca nu iti gasesc eu o traducere. Nu prea am timp ca-s in vacanta...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2732311

Tutorialul asta este pentru LG L40/L70/L90/G2 mini. Sper ca te-am ajutat :)

1 răspuns:
| Marcu_Seby_1999 explică:

Am reusit sa fac tot in afara de partitie ext2 pe Cardul SD.

Pur si simplu, nu o pot face citibila in Windows... Ori fac eu ceva gresit, ori cardul meu are ceva, ori PC-ul meu are ceva...