| Here4u a întrebat:

De ce la unele texte, la vocabular cand iti explica unele cuvinte scrie in paranteza "acici"? EXEMPLU: zale-armura facuta din inele de fier(aici), mantie de nea? mersi anticipat... funda dau sa stiti.-

Răspuns Câştigător
| Kanghu a răspuns:

Pentru ca explicarea este la modul general, "aici" iti indica faptul ca respectivul cuvant capata alt sens in textul/fragmentul care vi s-a dat.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| QuadruplePersonality a răspuns:

Asta a fost cea mai mare dilema a mea în 1-4 rolling on the floor.
În dicţionar cuvintele au o explicaţie mai complexa. De exemplu :
zale: 1) mai ales la pl. Armură din inele sau solzi de metal, folosită în antichitate și în evul mediu de către oșteni și cavaleri. Cămașă de zale. 2) Fiecare dintre verigile care constituie un lanț. 3) Podoabă de metal în formă de lănțișor. 4) Broderie executată în formă de lănțișor
Vouă vi se dă numai explicaţia cuvântului în contextul vostru, nu şi celelalte sensuri ale cuvântului.

| mabo a răspuns:

Aici=contextul pe care il ai tu, pe care il cauti.