| anonim a întrebat:

Ce va spune expresia"cantecul lebedei"?

Răspuns Câştigător
| Wtf9000 a răspuns:

Se spune ca inainte de moarte in loc sa tipe, lebada canta. Platon confirma aceasta credinta a vechilor greci. In pragul sfarsitului, lebedele cantau fericite, pentru ca se duceau la Apollom.

7 răspunsuri:
| darksight a răspuns:

Liviu Rebreanu happy

regis
| regis a răspuns:

Ca acesta a fost sfarsitul. Pentru ca se spune ca lebada canta inainte sa moara.

| dalea a răspuns:

Adica ar fi vorba de ultimul lucru pe care il face un om pentru ca se zice ca lebedele canta doar odata in viata: inainte de a muri.

| darksight a răspuns:

Se stie ca lebedele nu sunt cunoscute pentru trilurile pe care le scot. De fapt ele mai mult tipa.
Se spune ca inainte de moarte lebada in loc sa tipe canta si o face intr-un mod deosebit. Nu pot atesta personal acest lucru pentru ca nu am vazut cu ochii mei dar sunt sigur ca este adevarat.

| psiholoaga a răspuns:

Ca se refera la ceva rar intalnit, frumos si trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar, inaintea sfarsitului lebada slobozeste cateva sunete apreciate drept cantec. Expresia desemneaza metaforic ultima opera a unui artist.De exemplu, in ajunul asasinarii sale N.Iorga a scris poezia "Brad batran". Aceasta este cantecul sau de lebada. Mira

| Marius_3505 a răspuns:

Oamenii spun ca lebedele inainte sa moara, ele incearca sa imite un cantec deoarece lebedele nu pot canta, ele doar tipa...happy