| oareunde a întrebat:

Daca astazi sunt zero grade Celsius afara, si maine va fi de 2 ori mai cald ca si astazi, cate grade vor fi maine?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Zero! E ok?! Nu mai umple site-ul cu tampenii! Altii au probleme mai serioase!

30 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

0 Celsius=32 Fahrenheit

Deci maine vor fi 16 Fahrenheit = -8, 889 Celsius

| oareunde explică:

Alessa, deci daca azi sunt 0 grade si maine e de doua ori mai cald, maine vor fi -8, 889 grade celsius? :-o fantastic

| crisa a răspuns:

laughing E veche! big grin

Gradele sunt o unitate de masura.senzatia de frig tine de perceptia personala a mediului.

Matematic vorbind. cred ca toata lumea stie ca X*0=0!

pupimik
| pupimik a răspuns:

Intrebarea asta mi-a pus-o bunicul cand eram clasa a 2-a sau a 3-a.De pe atunci stiam ca raspunsul e zero laughing

| oareunde explică:

Pupimik. eh nu stiai bine. daca raspunsul e 0, inseamna ca e aceeasi temperatura ca ieri. si am specificat ca e 'de doua ori' mai caldwinking deci nu poate fi tot 0

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Revin... si precizez... daca nu e inmultire... e logica!
2! Multumit?

| mariazet45 a răspuns:

Daca e de doua ori mai cald inseamna 2 grade? daca era de 5 ori mai cald era 5 grade? O data e egala cu un grad? Altfel as intelege si maine va fi ca si astazi. Ai mari probleme marverde, o sa te ingalbenesti de la asa temperatura. 0 grade

| oareunde explică:

laughing ce ati sarit toti... v-am pupat. by

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca daca °C = (°F - 32) x 5 / 9... °F = °C x 9 / 5 + 32 atunci °F = 32... daca va fi de 2 ori mai cald atunci vom avea 64°F... maine vor fi asa °C = (64 - 32) x 0.55555... °C = 32 x 0.55555 deci maine vor fi 17, 7776

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti transforma in grade fahrenheit pentru ca celsius in functie de fahrenheit nu sunt exprimate printr o dependenta liniara! trebuie transformat in kelvin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine... dar daca schimbi in grade kelvin atunci ies -136.57 grade C

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zero

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miine va fi 0 zero grade...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai transformand gradele celsius in grade Kelvin, 0 grade insemnand -273. 15 grade celsius, inmultiti cu 2 si aflati cate grade vor fi maine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat scara Celsius cat si celelalte sunt doar niste conventii. Temperatura unui sistem este data de agitatia moleculara, de entropia sistemului. Daca moleculele se bat cap in cap mai tare, temperatura creste. Doar prin conventie noi am decis ca pentru o anumita valoare a entropiei, temperatura se noteaza cu 0 Celsius. Nenea Fahrenheit a zis ca la aceeasi valoare a entropiei, muschiul lui vrea ca scala sa inceapa de la 32. Deci dublul valorii entropiei de azi reprezinta dublul temperaturii de azi, iar rezultatul se converteste in ce grade ai chef. Hâc... parerea mea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scumpii mei, 0*C =273 *K, deci daca temp creste de 2 ori maine vom avea 273 *C

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu imi pasa...auzi...si nu mai pune atatea tampenii,,,:@

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

0 grade celsius

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

17, 77

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 grad celsius

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca raspunsul meu este bun asa ca o sa fie astazi 30 de grade

ma cheama fritea alexandra maria

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maine cate grade sunt in br

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vechee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

0 grade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa fie ma 0 grade sunteti cu capul? daca este de 2 ORI mai CALD cum sa fie tot atat? ganditi si voi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da poate ca ori ce nr inmultit cu 0 ne da tot 0

| juNkie a răspuns:

Antonia.praf sa mor eu. 0c = 32f
32f x 2 = 64f
(64f - 32):1, 8 =
32f:1,8 = 320 : 18

| myhaelamar86 a răspuns:

Se ia in considerare ziua de ieri. daca ieri au fost -5 grade azi sunt zero, maine vor fi +5.