| DeeaDeiutza15 a întrebat:

Imi spuneti, va rog, cum se face familia de cuvinte a unui cuvant exemplu?

Răspuns Câştigător
| cevazacelamineintorace a răspuns:

FAMILIA DE CUVINTE - FAMILIA LEXICALA
Familia lexicală reprezintă totalitatea cuvintelor înrudite ca sens, formate de la acelaşi cuvânt de bază şi
având acelaşi radical. Ea este formată din cuvântul de bază, cuvintele derivate, cuvintele realizate prin compunere şi
prin schimbarea valorii gramaticale.

a) Cuvântul de bază este cuvântul de la care se porneşte în alcătuirea unei familii lexicale.

b) Radicalul este elementul comun care se întâlneşte la cuvintele ce formează o familie lexicală.

Notă:

*Radicalul poate fi identic sau nu cu termenul de bază:

bun - bunic - străbunic

cuv. de bază- radical - radical

muncă(cuv. de bază) - muncitor ( radical)

* Radicalul poate conţine alternanţe fonetice: floare - florar

c) Cuvintele derivate sunt cuvinte formate cu ajutorul prefixelor sau/şi al sufixelor lexicale:

grădină - cuvânt de bază

grădinar - grădin + suf. -ar

grădinăreasa - grădin + suf.-ar + suf.-easă

grădinăresc - grădin + suf. -ar + suf. -esc

grădinărit - grădin + suf. -ar + suf. -it

grădiniţă - grădin + suf. -iţă

pădure - pădurar - pădurice - păduros - (a) împăduri - (a) reîmpăduri

funda(plsss)daca iti este de ajutorwinking

mai pe scurt din cuvinte derivate
pui-puisor,puiandru
pamant-pamantean, pamntesc, pamanteste

10 răspunsuri:
| mada_2335 a răspuns:

Floare
floros
inflorin
desflorit
inflorit
trebuie sa folosesti cuvine cu sufix si prefix

| LoL a răspuns:

Familia lexicala al cuvantului frunza este alcatuita din cuv derivate de la cuv runza
ex: frunza
frunzisoara
infrunzit
frunzulita
frunzarit
nefrunzit
frunzis

| Feeryman a răspuns:

Pai uite un exemplu:

Munte : muntean,munteste, munteanca, Munte Negru,
adica alte cuvite care se trag din radacina cuvantului aici radacina e munte dar poti adauga si prefixe. Uite ex:
lemn:inlemnit
patura:inpaturit

| AmandytaErhan a răspuns:

Draga andreea daca ai fi mai mare de clasa a 4-a te-as mustra ca nu cunosti asa lucruri esentiale! dar in orice caz te ajut: uite sa luam de exemplu cuvintele: pasare-pasarica,pasaroi,pasaresc,pasarel...
copil-copilas,copilaresc, copila, copiloi...
cred ca ai inteles cum se face! dar atentie! nu cumva sa pui cubvintele: gradina- gradini copil_copii...asta e pluralul!

| Angell2 a răspuns:

Inflorin,floros ces aste? ea a verut un ex bun nu gresit

uite de ex :Gradina-gradinarit, gradinar, gradinaresc...etc sunt pre multe.trebuie sa fie cuvinte din aceiasi familie:*
Sper ca ti-am fost de ajutor:*Fundabatting eyelashes

| iancualin26 a răspuns:

Padure
impadurit
padurar
padurice
etc.

| 232323 a răspuns:

Nu e foarte greu ex. cuv.de baza padure-padurar, padurice, impadurit etc. Ai inteles? happy

| tPuManagement a răspuns:

Pai mai este usor dar in ce cls. esti si nu ai invatat la scoala Familia Lexicala? ei iti voi oferi un raspuns: Familia Lexicala este totalitatea derivatelor de la o radacina cu ajutorul prefixelor si sufixelor vei forma noi cuvinte: spre exemplu: cuvantul: drum este radacina.ei,, derivatele de la acest cuvant sunt drumas,indumat,drumulet,reindrumat, si de aici mai scrii si tu,, eu doar ti-am dat un exemplu tu asa continuii la temele tale spre exemplu la tema iti scrie: Familia lexicala a cuvantului gradina si mancare scrii asa cum ti-ai aratat Gradina-radacina^ derivatele: gradinita, gradinar, ingradit, reingradit,... si asa trebuie sa faci. Sper ca te-am ajutat! Succes amice!

| Iubiiubilaa a răspuns:

A se razbuna
1.razbunare
2.razbunator
3.razboiniz
4.razboi
5.razbunatoare

| Crina_Claudiu_1976 a răspuns:

Gradinita cuvant derivat de la cuvantul de baza, gradina cu ajutorul sufixului-ita