| Edw08 a întrebat:

Sunt singurul care ar vrea o aplicație pentru mobil TPU? Ca sa nu mai intram de pe safari sau chrome...

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Sună tentant dar nu.
Pentru că a existat o "aplicație TPU" care era de fapt un browser blocat pe paginile TPU, îmbogățit cu o tonă de reclame, practic aplicația aia nu era bună de nimic.
De menționat că acea aplicație nu era deținută de TPU.ro, era unu' Alex... șmecher băiatu', presupun că încasa minim 10€/zi de pe urma neștiutorilor.
Încă un motiv: posibilitatea exploatării.
În timp ce dacă unui site web i s-a detectat o breșă, site-ul web poate fi reparat iar breșa nu mai poate fi accesată. Dacă o aplicație include o breșă de securitate, aceasta poate fi exploatată iar dacă breșa este după reparată, utilizatorii care nu au actualizat aplicația încă dețin copia cu probleme, la fel o poate deține și o persoană ce poate exploata breșa în continuare sau se poate folosi de ea pentru a crea breșe noi.

Un alt motiv ar fi reclamele... adică hai să fim serioși, cine nu are adblock în zilele astea?
În timp ce browserul acceptă plug-in-uri, aplicația va conține reclamele și nimic mai mult.