| anonim_4396 a întrebat:

spuneti mi si mie povesti de groaza, legende,,,,. etc
si nu mu dati spectrulrealitati.
ps t/a

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.
"Au venit în curtea şcolii un călugăr, o călugăriţă şi un doctor, au o dubiţă galbenă cu geamuri fumurii, se opresc lângă copiii, îi trag în dubiţă după care nu-i mai vede nimeni".

La Centrul Maternal "Matera" din Tîrgu-Mureş, unde proaspetele mămici provenind din familii cu probleme primesc asistenţă socială şi psihologică, zvonul a primit dimensiuni de filme horror. "Mi-au povestit mămicile că au auzit că în Mureşeni (cartier din Tîrgu-Mureş – n. red.) s-a găsit pe pieptul copiilor un plic cu zece milioane de lei, bani de înmormântare", a declarat Ana Chirteş, directorea Centrului.

Zvonul a ajuns şi la liceele din oraş, iar Inspectoratul Şcolar Judeţean le-a trimis directorilor o depeşă prin care îi sfătuieşte să stea liniştiţi. Dumitru Matei, inspectorul şcolar general, a precizat că este vorba doar de un zvon care a creat o psihoză. Reprezentanţii Poliţiei s-au plictisit deja de câte "nu"- uri au fost nevoiţi să le spună profesorilor şi părinţilor. "Nu am avut cazuri, sesizări de dispariţii, răpiri sau cadavre neidentificate. Este doar un zvon care a creat panică iar pe alocuri isterie", a declarat Livia Popa, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie.

Cea mai plauzibilă explicaţie a zvonului vine însă din partea lui Simion Bui, directorul Colegiului "Alexandru Papiu Ilarian", unul dintre cele mai mari din judeţ. "Ştiţi, acum este o perioadă de relaxare, e un moment mai calm în învăţământ, nu sunt examene, nu sunt teze, probabil că elevii se plictisesc. Eu zic că toată tărăşenia a pornit de la elevi, dornici de distracţie".

2. Legenda: Un cuplu se cazeaza la un hotel si observa un miros ciudat in camera. Cand vin oamenii de serviciu, acestia observa ca mirosul vine din dreptul patului. Dau la o parte salteaua si vad ca este un les sub ea.
Realitatea: Aceasta chiar s-a intamplat in Las Vegas, in Kansas, New Jearsey, California si in Atlantic City.

3. Mitul: La un carnaval se descopera ca un manechin cu care se jucau copii era creat din carne si oase.
Realitatea: Se pare ca mirosul nu venea doar de la animalele de prin zona. In 1976, o echipa de filmare care lucra la productia unui episod din The Six Million Dollar Man s-au instalat intr-o casa bantuita din parcul de distractie Nu-Pike, din Long Beach. Cand au incercat sa miste un manechin i-au "dislocat" din greseala un brat si au descoperit ca oasele lui erau cat se poate de reale.

4. Mitul: Ceea ce se credea a fi o decoratie tipica de Halloween, reprezentand o femeie agatata de creanga unui copac, se dovedeste a fi o sinucidere get-beget.
Realitatea: In orasul Frederica din Delaware, o femeie in varsta de 42 de ani s-a spanzurat de un copac aflat in apropierea unui drum foarte aglomerat. Corpul a atarnat acolo pana a doua zi, timp in care a fost vazut de multi trecatori care credeau ca au de-a face cu o simpla decoratie de Halloween.

5. Mitul: Un adolescent vrea sa-si impresioneze cunoscutii de Halloween, pretinzand ca se spanzura in fata tuturor, pentru ca in final "trucul" chiar sa-i reuseasca.
Realitatea: Ei bine, aceasta legenda a devenit realitate in nenumarate cazuri, in care oamenii s-au sinucis, incercand sa faca o farsa de Halloween. Si da, in majoritatea cazurilor a fost vorba despre baieti adolescenti.

6. Mitul: Un amarat este condamnat la eternitate desi nu este inca pregatit sa faca pasul decisiv catre lumea de dincolo. Ulterior se descopera pe capacul sicriului zgarieturi cu unghiile, alaturi de alte semne care arata disperarea "mortului" in incercarea de a evada.
Realitatea: Acest lucru nu numai ca s-a intamplat, dar in trecut cazurile erau alarmant de dese. Pe la sfarsitul secolului 19, William Tebb a incercat sa compileze toate cazurile de ingropare prematura si a reusit sa descopere nu mai putin de 149. In alte 20 de cazuri, disectia corpului sau imbalsamarea lui incepuse inainte de a se descoperi ca mortul nu e mort pe de-a binelea.

7. Uite această întrebare tot de pe TPU:

http://www.tpu.ro/......un-link-1/

4 răspunsuri:
| Puţifer a răspuns:

Era o datăă...

| SuperMagicSmile a răspuns:

Pai, era o legenda in scoala mea cum ca, demult.o femeie care ura copii a omorat unii mici iar ceilalti mai mari au urmarit-o si au aruncat cu pietre in ea.Cand au prins-o,i-au smuls picioarele si oamenii au trebui sa o ingroape cu niste picioare de capra fiinda ale sale nu au mai fost gasite.Iar acum se zice ca, fiecare copil care se plimba singur pe holurile scolii, va auzii tropaituri ca de copite venind din pod si apoi va fi omorat de,, Femeia Capra,,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fost O data O fantoma , acum sunt mai multe . Sfarsit .

| Alexxutzaa a răspuns:

Uite eu iti voi spune niste mituri sau poti sa le zici si niste mici lucruri care daca le faci cica se pot intampla fii atentasickDaca auzi pasi in urma ta, in noaptea de Halloween, nu te uita inapoi. Poti fi urmarit de un mort, iar daca privesti inspre el inseamna ca te vei alatura curand lumii mortilor (Irlanda / Marea Britanie).

- Un nod facut la batista te poate proteja fata de spiritele rele.

- Atunci cand mergi prin intuneric, poarta in buzunar cateva bucati de paine.Ele pot fi oferite fantomelor cu care te poti intalni.

- Daca iti doresti sa nu bantui in curand intr-un cimitir, in preajma mormantului tau, nu te uita la umbra ta creata de lumina lunii.

- Fetele pot folosi o lampa in noaptea de Halloween pentru a vedea intr-o apa curgatoare barbatul care le este sortit.

- Daca vezi o stafie, mergi in jurul ei de noua ori, si ea va dispare.

- In noaptea de Halloween trebuie sa ascunzi toate cutitele pentru ca fantomele (rudelor apropiate) intrate in casa sa nu iti faca nici rau.

- Daca o lumanare se stinge deodata in aceasta noapte inseamna ca spiritele rele sunt prin preajma.

- Daca auzi 3 batai la usa dar nu este nimeni acolo inseamna ca a murit o persoana apropiata. Potrivit superstitiei acestea sunt "ciocaniturile mortii".

- Daca un om a dus o viata exemplara, vei gasi pe mormantul lui, in ziua de Halloween, o multime de flori. Daca a avut o viata rea, mormantul ii va fi acoperit cu buruieni.

- Nu cumva sa trantesti vreo usa pentru ca, in acest fel, ai putea rani o fantoma, care te va bantui tot restul vietii.

- Omoara o pisica neagra de Halloween si vei avea parte de 7 ani de ghinion.

- Un tunet dupa o inmormantare vesteste ca sufletul mortului a ajuns in rai.

- Daca iti intra in casa un liliac, inseamna ca stafiile sunt pe aproape.

- Daca iti tii rasuflarea in vreme ce mergi printr-un cimitir, spiritele rele nu pot intra in corpul tau.

- Pentru ca fantomele celor morti sa nu ti se aseze la masa trebuie sa nu scoti nici o vorba la cina de Halloween.

- Daca un liliac zboara de 3 ori in jurul casei, acesta este un semn rau.

- Daca o pisica miauna in fata usii sau a unei ferestre, moartea va rapi in curand pe cineva din casa.

- Pentru a te apara de spiritele rele, trebuie sa agati de stalpul portii un dovleac de Halloween.

- Decojeste un mar din varf pana in partea inferioara.Persoana care va avea cea mai lunga fasie de coaja va trai cel mai mult. Daca arunci peste umar coaja de mar, ea va cade pe pamant sub forma initialei numelui perechii sortite.

- Nu arata cu degetul catre un mormant ca nu cumva acesta sa se usuce sau sa putrezeasca.

- Daca, de Halloween, te duci la o raspantie de drumuri si asculti cu atentie vantul, vei putea auzi cele mai importante lucruri care ti se vor intampla vreme de 12 luni.

- Un om nascut de Halloween poate zari spiritele sau poate comunica cu ele.

- Daca suni dintr-un clopotel in noaptea de Halloween, poti alunga spiritele rele din prejma ta.

- O superstitie galeza sustine ca toate sufletele din purgatoriu sunt lasate libere pe pamant timp de 48 de ore cu ocazia Halloweenului.

- Pentru a preveni aparitia in casa a spiritelor rele, trebuie sa mergi de-a-ndaratelea de trei ori in jurul locuintei inainte de apusul soarelui.

- Daca gasesti un melc in noaptea de Halloween si il asezi pe o farfurie plata, a doua zi dimineata poti descoperi prima litera a numele sortitului tau sot, trasat de melc pe suprafata farfuriei.

- Unii spun ca in noaptea de Halloween, bufnitele zboara pe deasupra oamenilor pentru a rapi sufletelor celor care vor muri in curand. Pentru a le impiedica sa se apropie de tine trebuie sa iti intorci buzunarele pe dos.

- In Marea Britanie exista legenda ca diavolul a fost odata un culegator de nuci.Acesta este motivul pentru care nucile sunt inzestrate cu aura magica in noaptea de Halloween.

- Daca o fata isi pune o ramura de rozmarin si o moneda de sase penny sub perna, isi va intalni in vis viitorul sot.

- Pentru a impiedica stafiile sa iti intre in casa in noaptea de Halloween, trebuie sa ingropi oaselor sau poza unui animal in fata usii de la intrare.

- In America de Nord se spune ca oamenii nascuti in noaptea de Halloween poseda al saselea simt si sunt protejati fata de spiritele rele intreaga viata.

- In Anglia, exista credinta ca nu este bine sa mergi la vanatoare in noaptea de Halloween intrucat poti rani un spirit ratacitor.

- Daca visezi despre moarte in noaptea de Halloween, aceasta este prevestirea mortii cuiva apropiat.
- Atunci cand mustele intra pe fereastra camerei unui om grav bolnav inseamna ca acesta nu mai are mult de trait.
- Potrivit unei superstii din Wales, daca stranuti in vremea Halloweenului, sufletul iti va parasi trupul si se va indrepta catre taramul mortii.

Ai parte de ghinion de Halloween daca :

- Auzi in aceasta noapte un cocos sau o bufnita cantand de 3 ori.
- Vezi o pisica alba sau te uiti la luna peste umarul tau stang.
- Iti imbraci o camasa pe dos.
- Te dai jos din pat cu piciorul stang.
- Canti inainte de micul dejun sau plangi inainte de cina.
- Deschizi o umbrela in interiorul unei case.

Ai noroc de Halloween daca :

- Dormi cu fata spre sud.
- Te mananca crestetul capului.
- Ridici o bucata de carbune gasita pe drum.
- Iti intra in casa un macaleandru.
- Stranuti de 3 ori inainte de micul dejun.
- Visezi o pisica alba.
- Auzi o pisica cum stranuta.