| Zambet a întrebat:

De ce toate zilele saptamanii (in afara de sambata si duminica) se termina in "i"? happy

Răspuns Câştigător
| DraIneR a răspuns:

De ce fiecarei zile a saptamanii ii corespunde o planeta in afara de duminica?
Luni - Luna.
Marti - Marte.
Miercuri - Mercur.
Joi - Jupiter.
Vineri- Venus.
Sambata - Saturn.
Duminica - a fost lasata de Dumnezeu ca zi de cinste
Iar Duminica - Dumnezeu. El este cel mai inalt?
Iti raspund unei intrebari cu o intrebare happy

12 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

1. La
inceput femeia e ca si Real ("Fara egal").

2. Dupa un
timp, femeia e ca si Cora ("Stii de ce revii").

3. Apoi e
ca si Kaufland ("Nu gasesti alta mai
ieftina").

4. In cele
din urma femeia e ca si Carrefour ("Daca gasesti alta mai ieftina, iti returnam de 10 ori diferenta!").

| AndutzaAndu a răspuns:

Zilele alea sunt mai specialebatting eyelashes, atunci este week-end.

| cretzufinish a răspuns:

Ca sa nu muncim nici in week-end si nici in zilele care se termina cu "i" laughing)

mariana
| mariana a răspuns:

Pentru ca in zilele respective trebuie sa-ti vina cate o idee (i), adica pronuntand ziua, vazandu-i "zambetul" din coada, sa-ti vina o idee buna cum sa te faci util.
Sambata si Duminica sunt zile in care trebuie sa-ti aduci "aminte" (a) din coada zilei ca, trebuie sa te opresti din muncit si sa-ti aduni energia pentru o noua saptamana.
Iti place explicatia mea daca nu nu am ce-ti face ca, alta motivatiei nu am de unde s-o scot.
Explicatia logica ti-a dat-o DralneR si cred ca acesta este cea reala.
O zi buna si cauta si tu sa-ti umpli zilele lucratoare cu ceva util de facut, iar sfarsitul de saptamana cu lucuri care sa-ti bucure sufletul si "burtica", atunci cand iti pregatesti ceva bun de mancare.
Multa sanatate.

| irina20 a răspuns:

Ca sa stim care-s weekend-urile big grin

Răspuns utilizator avertizat
| deutza00 a răspuns:

Is zile lucratoare... big grin

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Ca asa le cheama laughing

| nodeerskulls a răspuns:

Ca sa fie sambata si duminica mai cu mot, sa se vada ca este weekend.

| darkeyes a răspuns:

Era un banc laughing
Eu nu muncesc in weekend si nici in zilele saptamanii care se termina in "i"
hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa intrebi tubatting eyelashes

| secret_1807 a răspuns:

Ca sa intrebi tu!