HepHap
| HepHap a întrebat:

Mihai Viteazu mergea la cules de porumb?

Răspuns Câştigător
| Aries90 a răspuns:

Nu, pe vremea lui inca nu exista porumb pe taramurile romanesti, caci acesta a fost adus din America dupa ceva timp.

22 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Nu, il importa de la turcilaughing

regis
| regis a răspuns:

Primii europeni au vazut porumbul in sec XV, iar in secolul XVI se cultiva deja in Europa. Chiar daca in Romania se pare ca a ajuns abia in secolul XVII, nu este imposibil sa fi cules porumb prin alte parti.
Dar daca tot ai adus vorba, intrebarea "originala" era cu Stefan cel Mare si cu mamaliga.

| Farcas a răspuns:

De ce sa nu mearga? Doar nu e scutithee hee

HepHap
| HepHap explică:

Zazu, interesanta teorie. Adus din America, dar nu era plantat. Probabil era tinut la cooler, ca altfel nu stiu cum ar fi rezistat un secol (sau doua). Oricum eu vorbeam de tarile romane, nu de Europa. Si si atunci, ca si acum, intre tarile romane si Europa erau mari decalaje. Insist in a afirma ca porumbul a fost adus in timpul lui Serban Cantacuzino. De fapt, nu eu insist, ci istoriografia romaneasca. Vrei sa iti fac o lista?

Era sa uit. Stii care e prima tara europeana care a cultivat porumb? Chiar iubita ta Spanie, si asta inca de la sfarsitul secolului XV.

| BUBULINA a răspuns:

Eu nu vreau fundita... eu vreau porumb copt
bro tu nu vrei?batting eyelashes

| Danut4 a răspuns:

Nu, cred

| JustMeFlory a răspuns:

Bineinteles! M-a luat si pe mine odata cu el la cules de porumblaughing

Răspuns utilizator avertizat
| VladRO a răspuns:

Ma duc eu in locul lui

| adrianhasde a răspuns:

Nu, ca avea pe cine sa trimita, pe turci.

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Eu eu vreau porumb, mai precis floricele! Lasati-l pe Mihai Viteazulaughing

| shishilik a răspuns:

Era viteaz, nu culegator de porumbhee heebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult la floricele de porumb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca mergea...il lua si pe Basta cu el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Linisteinoctombrie, porumbul a fost adus din america pe vremea lui Mihai Viteazul, nu dupa aceea.si totusi el nu mergea la cules de porumb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca ban al Craiovei, eu il vad mai degraba clubber, iar ca domnitor... ei acum, as cadea in derizoriu si l-as târî si pe el dupa mine! Las' asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hep-hap, nu, nu mergea la prasit si nici la cules porumb, chiar daca porumbul a fost adus in europa pe timpul lui Mihai Viteazu si nu mai tarziu.pentru ca europenilor le-a mai trebuit un secol sau doua pentru a-l planta.de ce ai inteles ca as fi spus ca da?! numai ca raspunsul fetei este incomplet sau jumatate gresit(nu exista pentru ca a fost adus din america dupa "ceva timp", fals.era adus din america dar inca nu existau plantatii)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hep-hap. te-as ruga sa nu imi mai trimiti mesaje pe privat, daca ai ceva de comentat o faci aici.nu imi sta in obisnuinta sa relationez pe raspunsuri si intrebari pe privat impreuna cu utilizatorii site, ului.nu te mai cobori pana la mine, am un nivel intelectual scazut care nu ar trebui sa fie bagat in seama de tine.sunt aici destui tineri care pot invata multe lucruri sau, eventual, utilizatori cu acelasi nivel ca si tine.multumesc, numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pentru ca pe vremea aia nu exista porumb. Porumbu a fost descoperit mult mai tarziu de Christopher Columb in america.

| goruna a răspuns:

La cules de porumb, nu stiu, dar la o tuica siguuuur laughing