| nonameih0000 a întrebat:

Am nevoie urgent de raspuns. Spuneti doar daca sunteti siguri: La Capul Barrow din nordul Americii, este nopate polara pe data de?

2 răspunsuri:
| adic22 a răspuns:

La Kiruna, Suedia, latitudine 67 grade, "noptile albe", in care soarele nu mai apune deloc, incep la 30 mai. La Narvik, Norvegia, latitudine 68, 25, incep la 25 mai (sursa: en.wikipedia.org/wiki/Narvik). Cape Barrow e pe paralela 68, deci probabil 26 mai ar fi o data suficient de precisa pentru "noptile albe in Cape Barrow". Daca te referi la noaptea polara, cand soarele nu mai rasare, atunci data este evident 26 noiembrie.