| afrodita17 a întrebat:

As vrea sa ma duc in italia cu masina mea personala...pana acum am plecat insa cu masini d'astea cu soferi care fac saptamanal drumul italia - romania...am insa nevoie de cateva sfaturi pentru drum...stie cineva ce e cu "telepassul"...si care e rostul lui? sau unde nu ar trebui sa opresc masina peste noapte sau atunci cand sunt rupta de somn? daca mai aveti idee si de alte lucruri pe care ar trebui sa le stiu... v-as fi foarte recunoascatoare...

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Telepassul este un gen de abonament electronic pe care-l incarci si treci pe la posturile de palata ale autostraziilor fara sa platesti... fiecare trecere iti diminueaza suma pe care o ai incarcata pe telepass. Asa ai economisi spun ei ceva ceva timp pentru ca oricum cand e trafic se sta si pe la telepass (pana te scaneaza (il pui pe bordul masinii), pana deschide bariera, pana treci...
Nu e bine sa intri cu masina in orasele mari... paracrea costa enorm. Iar cazarile e bine sa ti le rezervi de pe net pentru ca iesi mai ieftin. Cand ajungi acolo si te ajunge cutitul la os sa vezi cat te costa plus ca fiind sezon nu prea sunt libere. Daca ai timp insa si vrei sa nu platesti autostrada trebuie sa stii ca orice autostrada are un drum national care o baipaseaza... e mai mic, nu poti merge cu viteza (apropo amenda pentru depasirea vitezei porneste de la 500 euro) faci mai mult dar vezi peisaje mai frumoase si nu platesti.