| Anonimaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Bună, aș vrea să mă lămuriți, dacă se poate fără mișto sau bătăi de joc, cu câteva lucruri (sunt puțin înapoiată și am nevoie de ajutorul vostru, vă rog frumos).
1.Cu câte ore înainte de zborul respectiv ar trebui să fiu deja la aeroport?
2. Durează mult check-in-ul? Este dificil de făcut?
3.Scrie pe biletul de avion exact unde trebuie să îl fac?
4.La check-in se lasă doar bagajele mari, fără cele de bord, nu?
5. În bagajele de bord nu ai voie să ai cosmetice, creme, parfumuri, obiecte ascuțite sau lucruri de genul ăsta, ci trebuiesc puse în bagajele mari, nu?
6. Telefonul și tableta unde pot fi puse după ce te analizează și le pui într-un coșuleț separat? Pot fi puse la loc în bagajul de bord fără probleme, nu?
Vă mulțumesc din inimă și vă sunt recunoscătoare (vă dau fundiță). Îmi cer scuze dacă sunt prost formulate întrebările, însă nu am mai zburat în viața mea cu avionul până acum. Vă mulțumesc!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

1. Cam cu două, dacă nu ți s-a spus altceva din partea companiei aeriene (verifică biletul / rezervarea);
2. Nu durează mult și nu e greu de făcut. Poți ușura procesul făcând în prealabil check-in online, de acasă, dacă e disponibil la compania cu care zbori. Majoritatea oferă acum această facilitate - verifică pe Saitul lor.
3. Nu. Informația asta o vei găsi pe tabelele de afișare a informațiilor din aeroportul de plecare.
4. Corect.
5. Parțial corect. Poți avea cosmetice, depinde doar de care și în ce cantitate. Ideea este că:
a) nu ai voie să ai recipiente mai mari de 100 g (indiferent cât de pline sunt)
b) nu ai voie mai mult de 1000 g în total.
Iar tot ceea ce înseamnă lichid sau cremă trebuie pus într-o pungă resigilabilă transparentă și așezat pe tăviță, la vedere. Evident, chestii ascuțite clar NU ai voie. (decât în bagajul de cală).
Atenție mare la dimensiunile și greutățile genților / valizelor!
6. În buzunar, geantă, rucsac. Chair nu contează. Ai grijă ca după îmbarcare să le treci în „airplane mode" sau să le oprești de tot.

Călătorie plăcută și zbor lin!