| cornculapte a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor! Cine este familiarizat cu Sibiul si ar putea sa-mi dea cateva informatii despre imprejurimi, inclusiv Sadu, Tocile, Marginimea Sibiului, Talmaciu, Cisnadie, mi-ar fi de mare ajutor. Informatii cu privire la distanta dintre Sadu si Talmaciu de exemplu, dar si dintre celelalte, mijloace de transport cu care se poate ajunge de la o localitate la alta (autobus, microbus) si daca se poate, cum sau unde as putea gasi un program al acestor mijloace de transport. Obiective turistice sunt binevenite, dar informatiile anterioare sunt de maxima importanta. Am de organizat o excursie si avem cabana in Sadu, localitatea Tocile. Nici macar nu stiu ce este Tocile, daramite cum se ajunge in celelalte localitati si cu ce. Cui m-ar putea ajuta i-as fi recunoscatoare pe viata! Mersi.

Răspuns Câştigător
| consiliervacante a răspuns:

Tocile este un sat de vacanta care tine de localitatea Sadu. Marginimea Sibiului nu este o localitate, ci o zona care cuprinde mai multe sate si comune, intre care: Jina, Poiana Sibiului, Sibiel, Talmaciu, Talmacel, Saliste, Vale etc., populate de oieri.
Intre Sadu si Talmaciu sunt 7 km.
Se poate ajunge cu autobuzele Transmixt, care pleaca din Autogara Sibiu (imediat langa gara):
http://www.transmixt.ro/csp/autogari/site/index.csp

Cele mai importante obiective turistice sunt in Sibiel, nu rata Muzeul de icoane pe sticla, unic in lume.
Mai multe detalii despre Marginimea Sibiului, aici:
http://www.consiliervacante.ro/......iului.html

PS: Sunt din Sibiu

2 răspunsuri:
| cornculapte explică:

Mersi Irina, dar cu Google-ul sunt si eu familiarizata.