| abcdefgh a întrebat:

Ce imi puteti spune despre Kentucky? Fundaa! Vreau ce este mai important : clima, relieful, zona in cae e asezat, continentu si pic destre turism!

Răspuns Câştigător
| PoWRObert a răspuns:

Statul asociat Kentucky, conform originalului din engleză [The] Commonwealth of Kentucky, este unul din cele 4 Commonwealturi ale Statelor Unite ale Americii, situat în sudul acestora, deşi câteodată este geografic inclus în zona cunoscută sub numele de Midwest. În 1792, la 1 iunie, Kentucky a devenit cel de-al cincisprezecelea stat al Uniunii. Este adeseori "dezmierdat" cu apelativul "[the] Bluegrass State", "Statul ierbii albastre", datorită prezenţei "ierbii albastre" în multe din gazoanele sau păşunile statului. Statul este de asemenea faimos pentru rasele sale de cai dintre care caii "thoroughbred" şi caii de curse sunt faimoşi. Alte produse care creează mândrie locală sunt bourbon-ul, distileriile de whisky, genul muzical cunoscut ca bluegrass, cărbunele şi basketball-ul din colegii
http://en.wikipedia.org/wiki/File:KYphysiography.jpg

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si Wikipedia nu stie?