| AnneBre a întrebat:

Am si eu o intrebare: maine am excursie si vreai niste idei pentru ce sa iau la mine.big grin primul care rasounde primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| BiiaIubesteMickey a răspuns:

Buna!

In primul rand iti poti lua un sandwich de exemplu, eventual o prajitura. Daca mergi cu autocarul, iti poti pune in gentuta carti de joc sau chiar o carte de citit, daca consideri ca drumul este mai lung. Poti adauga si un pachet de servetele. Nu se stie, poti oricand sa cazi si sa te murdaresti happy Verifica vremea ca sa stii cu ce trebuie sa te imbraci ( daca e la munte, indiferent daca e soare, iti poti lua si o gecuta ). Eu zic ca astea sunt lucrurile esentiale. Sa nu iti uiti si aparatul de fotografiat happy. Cu siguranta prietenii tai/familia ta vor vrea sa vada si ei unde ai fost happy.

Sa te distrezi happy Ai grija de tine.

11 răspunsuri:
| bogdan_6645 a răspuns:

Dami id de mess til dau eu ca e creat de un baiat de la mine din sat
nu mere descarcat

| meandyou199 a răspuns:

1. Cum va fi vremea? În anumite cazuri poate fi deosebit de important. Dac? ti? i c? vremea are o influen? mare asupra c? l? toriei dvs., verifica? i toate informa? iile disponibile din mai multe surse? i preg? ti? i-v? cu echipament corespunz? tor
2. A? i închis apa, gazul, aparatele electrice? Pentru a nu avea probleme? i pentru a economisi bani asigura? i-v? c? a? i inchis gazul, apa? i a? i deconectat toate aparatele electrice neesen? iale din casa. De asemenea stinge? i becurile? i porni? i alarma dac? dispune? i de una.
3. A? i luat aparatul foto? Are baterii înc? rcate? Poate vede? i pe drum sau la destina? ie ceva ce trebuie neap? rat fotografiat. Dac? a? i uitat aparatul va fi frustrant dar dac? nu l-a? i uitat ins? bateriile sunt slabe? i nu pute? i face poze va fi? i mai frustrant.
4 Ave? i grij? s? v? lua? i bani suficient? i? i nu uita? i nici de acte! Acestea sunt esen? iale pentru orice eventualitate, chiar dac? merge? i în inima mun? ilor nu ve? i? ti niciodat? ce se poate întâmpla. Este bine s? ave? i bani la dvs., nu foarte mul? i dar suficient? i. Pute? i lua? i un card bancar la dvs., este mai sigur ins? nu îl pute? i utiliza oriunde, a? a ca nu stric? s? ave? i? i cash. Dac? merge? i în str? in? tate nu uita? i de pa? aport sau viz? dac? sunt necesare.
5. Lua? i cu dvs. un cu? it? i o lantern? Acest lucru este valabil mai ales dac? merge? i la munte unde în caz c? se întunec? o surs? de lumin? poate ajuta mult. De asemenea un cu? it, pentru t? iat sau confec? ionat diverse lucruri v? va fi de ajutor.
6. Verifica? i mijloacele de transport. Cu orice mijloc de transport a? i merge verifica? i disponibilitatea acestuia. Dac? merge? i cu trenul sau autobuzul verifica? i programul de circula? ie al acestora? i procura? i-v? bilet din timp. Dac? merge? i cu autoturismul personal verifica? i dac? acesta este în stare adecvat? pentru o asemenea excursie. Nu uita? i de benzin? suficient? dac? merge? i la munte, unde nu sunt benzin? rii la tot pasul.
7. Verifica? i locul de cazare. Face? i rezerv? ri pentru cazare din timp? i verifica? i disponibilit? ile unit? ii. Dac? merge? i cu cortul asigura? i-v? c? acesta nu este rupt sau dac? îî lipsesc componente.
8. Verifica? i informa? iile disponibile despre destina? ie. S-ar putea ca muzeul pe care dori? i s? il vizita? i s? fie în renovare sau parcul de distrac? ii s? fie inchis. De multe ori turi? tii se confrunt? cu asemenea probleme în cazul în care nu se documenteaz? în mod corespunz? tor despre destina? ia lor.
9. Procura? i-v? h? r? i sau GPS. Ni? te h? r? i bune sau un GPS de naviga? ie v? pot ajuta enorm pentru a economisi timp în c? utarea diverselor obiective de pe drum.
10. Nu uita? i s? v? lua? i? i ceva provizii. Mai ales dac? merge? i în zone mai pu? in locuite, cu magazine mai pu? ine. Dar? i dac? merge? i în mijlocul civiliza? iei s-ar putea întâmpla s? nu pute? i avea acces pentru o vreme la magazine sau restaurante. Pune? i câteva sandwichuri? i ap? de b? ut in bagajul dvs.

| Ghost_1336 a răspuns:

Un vibrator.

| roxyana03 a răspuns:

Buna
Cu cine mergi cu parinti sau cu colegii, priteni? daca mergi cu parinti ei vor stii ce iti va trebuie deci intreabai pe eii, daca mergi cu pritenii (colegii), nu stiu ce sa zic ia-ti cea ce vrei tu. te pup:* Fundabatting eyelashes?

| x0xandra a răspuns:

Ceva de prins parul un animalut de plus ochelari de soare si bineinteles cam te fotografiat

| iulia_6002 a răspuns:

Depinde cate zile stai.

| NikoIsDirectioner a răspuns:

Nu stiu voi dar eu de multe ori cand plec de acasa pentru cateva zile intr-o calatorie, excursie, drumetie sau cum vreti sa-i spuneti, am mereu impresia ca plec fara ceva desi de obicei imi iau mai multe decat am nevoie sau chiar lucruri inutile, asa ca m-am "documentat" putin sa vad cam care ar fi obiectele de baza necesare pentru un astfel de eveniment.
Iata lista gasita pe net si care este destul de completa si folositoare (daca ne rezumam la o excursie in general pentru ambele sexe):

-prosop
-pasta de dinti si periuta
-sapun/gel de dus
-ochelari de soare
-umbrela/geaca de fas
-tricouri/bluze
-un pulover usor
-pantaloni scurti/lungi
-sosete
-sandale/adidasi rezistenti
-treining (poate vrei sa faci jogging)
-lenjerie de corp
-perie de par
-tampoane pentru cazuri extreme
-produse cosmetice (nu poti sti niciodata cand dai de vreo discoteca)
-esarfa (poate e frig si o porti la gat)
-servetele uscate/umede
-dezinfectant lichid pentru maini (poate nu ai chef sa folosesti sapun sau poate ai cazut si e nevoie de ceva pentru a dezinfecta rana)
-lanterna (nu poti sti cand curentul electric va cadea)
-incarcator pentru telefon
-aparat foto
-deodorant/parfum
-carti de joc
-pijamale lejere
-medicamente de baza pentru cap, dureri menstruale, etc., fundita?

| AnToNyO_8556 a răspuns:

Bunna Anne. asa de curiozitate. esti din pitesti? si inveti la scoala nr. 7?
Dar. sa trece-m la subiect. Este prima data cand pleci intr-o excursie? Daca nu, atunci stii foarte bine ce ai de facut si aminteste-ti de excursia/excursiile anterioare si gandeste-te la greseliile pe care le-ai facut atunci, pentru a nu se repeta.
Daca este prima excursie, inseamna ca esti foarte entusiasmata si abia astepti plecarea, dar nu si intoarcerea. Ei bine sfatul meu este sa-ti iei la tine tot ce este necesar pentru : IGIENA ZILNICA, IGIENA CORPORALA, HAINE (groase in zone muntoase dar si unele mai subtiri) si daca doresti sa te delectezi cu niste jocuri acolo, iti poti lua de acasa un monopoli, carti, nu te supara frate. Si alte jocuri. Sa nu uiti de niste dulciuri (pe drum sau pentru acolo) si apa, normal. Bafta si Distractie placuta!

| blu3flower a răspuns:

Un rucsac cu mancare, aparat foto happy, apa de preferat sau ceai nestea deoarece sucurile cu acid te vor face sa versi pe acolo laughing...mai ales daca stai in spate si iti este rau. o punga pentru voma pentru orice eventualitate, helas, bani laughing. altceva nu imi vine in minte big grin...

Funda?

| Dreamer a răspuns:

Pai o sa iti zic ce iau eu de obicei:
1) Sandwich-uri...multe, foarte multe
2) O sticla de 2l de apa
3) Busola
4) Echipament ( in caz ca merg pe munte)
5) Trusa de prim ajutor ( daca este cazul )
6) Energizante
7) Bani de cheltuiala

| AnneBre explică:

AnToNyO nu nu sunt din pitesti