| angelica02 a întrebat:

Buna vreau sa imi spuneti si mie cate ceva despre tara Norvegia pentru un proiect, multumesc

1 răspuns:
| Iasmiiina a răspuns:

Regală: Alt for Norge (Totul pentru Norvegia)
Jurământul din Eidsvoll din 1814: Enige og tro til Dovre faller (Uniți și credincioși până când munții Dovre vor cădea)
Imnul național: Ja, vi elsker dette landet
(Da, iubim această țară). Norvegia (bokmål: Norge, nynorsk: Noreg) sau Regatul Norvegiei (Kongeriket Norge, Kongeriket Noreg) este un stat în Europa de Nord, situat în vestul Peninsulei Scandinave, între Oceanul Atlantic (Marea Nordului), Oceanul Arctic (Marea Barents și Marea Norvegiei), Federația Rusă, Finlanda și Suedia. Este divizat in 19 districte (fylke). Orașe principale ale Norvegiei sunt: Oslo (capitală statului), Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand, Drammen, Skien, Tromsø și Molde.Capitală Oslo
59°56′00″N 10°41′00″E
Limbi oficiale bokmål și nynorsk
variante ale limbii norvegiene
Sistem politic monarhie constituțională
Suprafață
- Total 385, 252 km²
- Apă yin yang 7, 0
Populație
- Recensământ () 5.009.150 (2012) (locul 114)
- Densitate 13, 0 loc/km²
PIB (nominal) estimări 2006
- Total $261, 7 de miliarde (locul 25)
IDU (2004) Green Arrow Up Darker.svg 0,965 (înalt) (locul 1)
Monedă coroană norvegiană (NOK)
Prefix telefonic 47
Domeniu Internet .no
Fus orar UTC+1
- Ora de vară (ODV) UTC+2