| anonima_7907 a întrebat:

vreau si eu un rezumat despre cum a aparut vf. Everest! mersi! dau fundita!

3 răspunsuri:
| Bogdanr0 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Everest
Ai acolo tot ce vrei!:)

| Bogdanr0 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Everest
Ai acolo tot ce vrei, toate informatiile

| alessia5158 a răspuns:

Vf everest este situat in lantul muntos Himalaia. Sunt munti tineri- aparitia lor fiind de data relativ recenta ceea ce explica si inaltimea mare a lor. S-au format prin incretire : se presupune ca acum 40 mil. de ani placa tectonica indo-australiană se mișca spre nord-vest, înspre placa eurasiatică. Rocile vechi de pe fundul mării, aflate între ele, au fost treptat împinse în sus, formând începuturile munților Himalaia și ale podișului Tibet. La un moment dat, placa indiana a intrat sub cea Eurasiatică împingând și mai sus munții.