| alexdrugs a întrebat:

am si eu o mica nelamurire, planific o excursie in Bulgaria pentru vara aceasta, as avea cateva intrebari :
1.Este obligatoriu sa am procura pe masina ( aceasta fiind pe numele tatalui meu )?
2. Daca ies pe la Negru Voda din tara ce taxe ar fi la vama aproximativ(in afara de vignieta)?
3.Care este pretul vignietei pentru Bulgaria pe o saptamana pentru o masina mica?
4.Ce alte taxe mai trebuiesc platite?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 nu
2 -
3 - 15 leva
4 -

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Procura este obligatorie pentru a nu se considera furata masina;
2. Nu platesti nici un fel de taxa fiind membra UE;
3.Pretul vignetei depinde de cat stai si de norma Euro pe care o ai la masina. Gasesti aici: http://bit.ly/2IvEBhN
4.Alte taxe n-ai ce doar daca intri pe o autostrada pe care se specifica asa ceva si parcarea in locurile de parcare prevazute cu taxe.

| sierra1 a răspuns:

Procura NU ESTE OBLIGATORIE - vezi că te dezinformează unii

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Nu. In cadrul UE nu te întreabă nimeni nimic de procura. Nu asculta la Salotanul. Nu se pricepe la aria auto și legislație rutiera.

2. Nicio taxa, vigneta și atat.

3. 15 leva, vezi ca Salotanul dezinformează, la mașini sub 3.5t nu contează norma poluare.

4. Nimic.