| Andreeauta a întrebat:

Bună ziua! Aș vrea să merg într-o excursie în Maramureș cu plecare din Suceava. Ce obiective turistice aș putea vizita? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Depoka a răspuns:

Dacă te oprești la Borsa, e Cascada Cailor, la Sapanța e cimitirul Vesel, în Sighetul Marmației este Memorialul Victimelor Comunismului, Mănăstirea Bârsana. Eu cam pe aici am fost. Oricum, călătoria cu masina e superba! Vezi atatea frumuseți, iar drumul care leagă Suceava de Maramureș e de vis.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns:

Plecand din Suceava, inevitabil treci prin Moisei. Unde vezi monumentul eroilor. La Ieud ai renumita biserica de lemn. Dar toata zona (Botiza, Iza, Budesti, Breb, etc) este de vizitat. Ai faimoasele porti de lemn sculptate si biserici de lemn. La Sighet, Muzeul satului maramuresean. Un Muzeu al satului maramuresean este si la Baia Mare. De la Sighet la Sapanta, e o aruncatura de bat. Merita.