| anonim_4396 a întrebat:

Care este numele omului care a inventat fotbalul?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Deşi se spune că englezii sunt inventatorii fotbalului, originile acestui joc trebuie căutate mult mai departe, undeva în China antică. Se pare că, cu aproximativ 2000 de ani înainte, nobilii chinezi practicau un sport denumit cuju. Pe atunci era considerat un sport al elitelor, spre deosebire de popularitatea de care se bucură acum. Confecţionarea mingii se pare că era însă o problemă. Aşadar, când se săturau să cocoloşească nişte cârpe până le dădeau o formă rotundă, nobilii chinezi apelau la o rezolvare mai… simplă a problemei : jucau « cuju » cu capetele condamnaţilor la moarte, evident, după ce sentinţa era aplicată. Nu se ştie sigur dacă sclavilor sau prizonierilor li se căuta nod în papură doar când chinezii mai pierdeau câte o minge, dar găsim aici un prim rol nebănuit al fotbalului : un mod de exprimare a puterii, o pedepsire a nesupunerii.
De altfel, şi fotbalul contemporan, cel inventat de englezi, a fost un sport mult mai violent decât cel pe care-l cunoaştem noi astăzi. Primul regulament al acestui sport a fost conturat pe la mijlocul secolului XIX pentru a se standardiza regulile unei mari varietăţi de sporturi asemănătoare, practicate în şcolile din Marea Britanie. În 1863 a fost creată prima federaţie mondială de fotbal (FA), la Londra. Aici s-a luat decizia înfiinţării unui campionat, care cuprindea pe atunci 12 echipe. Şi, ca să revenim la violenţa pe care o implica acest joc, e interesant de ştiut că, în chiar primul an de competiţie, reprezentantul clubului Blackheath şi-a retras echipa din FA invocând excluderea din regulament, la o întrunire a forului, a două reguli de bază : prima era cea care permitea alergarea cu mingea în mâna, iar a doua, posibilitatea împiedicării adversarului prin « lovirea sa în fluierul piciorului, prin tragere sau prin ţinere ». Aşadar, se pare că fotbalul mai păstra câte ceva din violenţa cuju-ului de altădată. De altfel, statistic vorbind, fotbalul este sportul în care au loc cele mai multe accidentări grave din toate sporturile de echipă, de la entorse la fracturi şi de la contuzii la comoţii. Mult mai multe decât la rubgy sau hochei!

11 răspunsuri:
| GuraLumii a răspuns:

Ca sa nu ma apuc sa dau copy paste, intra pe acest link si vei avea toate lamuririle:
http://despre_fotbal.ablog.ro/2006-09-14/despre-originile-fotbalului.html

| adr1an0 a răspuns:

Iti recomand cartea "Aproape totul despre fotbal" de Chiriac Manusaride aparuta la editura Sport-Turism la inceputul anilor '80. Este cea mai buna carte pe care am citit-o despre sportul rege si acolo vei afla de unde isi are fotbalul originile (America de Sud), cum se juca fotbal la inceput, evolutia acestuia in timp si modernizarea lui de catre britanici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

James

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scutienii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Turism

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mircea lucescu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cristiano Ronaldo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anstain

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Careva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dgdg