| anducool a întrebat:

Care este orasul vostru preferat din Statele Unite ale Americii? De ce? (Dau funda pentru cel mai frumos raspunsbig grin)

Răspuns Câştigător
| thegreatgatsby a răspuns:

Scuze, trebuie sa scriu din nou. TPU este nesimtit cu mine.
1. Atlanta
Pai sunt multe chestii care imi plac la el. Oamenii sunt foarte de treaba. Vremea este super de obicei e ploios ceea ce mie imi place. Orasul are niste zgarie nori ahhhh.
Ador suburbiile de acolo! Si arhitectura caselor, cartierele linistite si intime. Sunt multe chestii de vizitat gen Acvariul Georgia, cladirea CNN, muzeul Coca Cola.Imi mai place pentru ca nume grele din muzica hip hop (si nu numai)vin din Atlanta.Oh si acolo locuieste si Bieber iar eu sunt fana mare!;)
2.New York City, mai are nevoie de prezentare? Imi place ca nu este un oras "american "... este un loc full de oameni din toata lumea. Imi plac relatiile internationale LOL;) Imi place viata haotica. Este orasul viselor la fel ca Los Angeles. Daca ai ambitie si muncesti mult you've made it.Sunt atatea locuri iconice de vizitat : Statuia Libertatii, 5th ave, wall street, broadway,central parca, muzeuri,times square, etc. Ador cartierele Queens, Brooklyn pentru ca sunt gangs de negrii... nu stiu de ce imi plac chestiile astea dar imi plac. Mi se par interesante.

3. Malibu, CA
Este un orasel mic si linistit pe coasta Californiei la 20 minute de Los Angeles, este faimos pentru plajele super si pentru faptul ca e "paradisul surferilor ".Ce imi place cel mai mult sunt casutele de pe plaja.
4.San Francisco
Il ador datorita "dealurilor "din oras. http://farm4.static.flickr.com/3612/3362499153_69623e3132.jpg si stilul caselor http://www.flickr.com/photos/mikelowe/2079355774/.

Dar daca tu vrei sa aleg numai unul preferat, atunci New York City cu siguranta. Iar daca cand ajung acolo o sa fiu dezamagita de el, Malibu here i come;).

16 răspunsuri:
| Danyel_9154 a răspuns:

Orasul meu preferat este New York pentru. ca este un oras unde visele se indeplinesc!

| magnum88 a răspuns:

Mie imi place Wasinton.

| Darkmind a răspuns:

Hollywood e prea frumos am fost acolo si m-am indragostit as da orice sa ma mut acolo definitiv.

| AIKOcaNoNYu a răspuns:

Salut!
Orasul meu preferat din SUA este CAlifornia!
Dc?smugPt ca e popular, mirajul e incantator, Privelistea minunata, o multime de oamenii nepasatori care trec pe langa tine inspiranduti libertate.Este ceva foarte tare, un loc in care te regasesti.Un loc in care simti ca numai tu ai importanta, dar in acelasi timp nesiguranta.
Te pupa blondahappy

| lulu_5281 a răspuns:

Boston

Boston este capitala statului Massachusetts (în engleza, Commonwealth of Massachusetts) din Statele Unite ale Americii.
Este cel mai mare oras, cu o populatie de 589.141 (în anul 2000), 5, 7 milioane în zona extinsa, nu numai al propriului stat, dar si al întregii regiuni cunoscuta sub numele de Noua Anglie, fiind, de asemenea, capitala neoficiala a acesteia.
Înfiintat în 1630, Boston este unul dintre cele mai vechi, bogat si important centru al vietii culturale, stiintifice, tehnologice, economice si financiare a întregii regiuni nord-estice a Statelor Unite. Locuitorii orasului Boston si ai ariei sale metropolitane sunt numiti Bostonians (bostonieni).

Boston are multe nume de "alint". Denominarea Orasul de pe colina (în engleza, The City on a Hill) provine din scopul declarat al guvernatorului coloniei numite Massachusetts Bay Colony (devenita ulterior statul Massachusetts), John Winthrop, care dorise sa creeze un fel de "Oras de pe colina" în sensul originar biblic al acestuia. Se refera, de asemenea, la cele trei coline ale Boston-ului. Orasul fasolei (Beantown) se refera la comerciantii din anii timpurii ai orasului care aveau obiceiul de a vinde fasole gatita cu melasa importata. The Hub, Centrul, este o forma prescurtata a frazei pompoase The Hub of the Solar System, sau chiar a mult mai bombasticei The Hub of the Universe, care apartine scriitorului William Tudor (1779 - 1830), cofondator al revistei North American Review, care a mai "botezat" orasul si ca fiind "Atena Americii" datorita marii sale influente culturale si intelectuale. Câteodata orasul Boston mai este numit si Orasul puritan (Puritan City) pentru ca fondatorii sai erau puritani. Este, de asemenea numit Leaganul Libertatii sau Originea Libertatii (The Cradle of Liberty) datorita rolului esential avut de bostonieni în instigarea si declansarea Revolutiei Americane.

Orasul propriu-zis se gaseste în centrul asa numitei Boston CMSA (Consolidated Metropolitan Statistical Area), cea de-a saptea ca marime în Statele Unite. Aceasta zona metropolitana extinsa cuprinde parti din statele New Hampshire, Maine, Rhode Island si Connecticut. Orasul se gaseste în centrul zonei metropolitane, Greater Boston, care include si orasele Cambridge, Brookline, Quincy, Newton si multe alte comunitati suburbane situate mai departe de inima orasului Boston

| BlackR0se a răspuns:

New York City love struck love struck! Iubesc orasul asta!
Este cosiderat capitala lumii love struck
New York.ul nu doarme niciodata; x
Este un oras al sperantelor si al visurilor implinite! love struck

| magnum88 a răspuns:

Orasul meu preferat din S.U.A este Washinton.Pentru ca am auzit despre toate orasele din S.U.A si mi-a placut ce am auzit despre el!

| TawnyDean a răspuns:

Florida :d new york.hollywood

| thegreatgatsby a răspuns:

@Anka California nu este oras happy!

| abcdefgh a răspuns:

Orasul meu favorit este New York! Am fost N.Y si am stat 1 saptamana si cateva zile.Pur si simplu m am indragostit de acel oras.Din prima clipa cand l am vazut am zis : aici vreau sa ajung cand cresc mare! Este un oras de a dreptul fabulos, spre deosebire de Romania laughing

| thegreatgatsby a răspuns:

Am patru happy
1. Atlanta, GA
Pai sunt multe chestii care imi plac la el. Oamenii sunt foarte de treaba. Vremea este super big grin de obicei e ploios ceea ce mie imi place. Orasul are niste zgarie nori ahhhh.
Ador suburbiile

| thegreatgatsby a răspuns:

@TawnyDean Florida nu e oras.
Imi place avatarul tau, Britney love struck

| thegreatgatsby a răspuns:

Hey, ce naiba? straight face Am scris un raspuns super lung care mi-a luat 10 minute. De ce nu s-a postat tot?! WTF!

| LaLaura a răspuns:

Las Vegas, colocvial numit doar „Vegas", este cel mai mare oraș din statul Nevada al Statelor Unite ale Americii și capitala comitatului Clark. Este cunoscut ca destinație turistică foarte populară. Întrucât statul Nevada nu percepe taxe pe tranzacții, Las Vegas este cunoscut internațional ca un oraș de vacanță cu hoteluri și locuri de odihnă, magazine și faimoase cazinouri pentru jocuri de noroc.
Miami este un oraș în statul american Florida, capitala comitatului Miami-Dade. Miami este o stațiune turistică de renume mondial.
Mi-aș dorii foarte mult să vizitez cele 2 orașe ( pentru zona turistică).

| abcdefgh a răspuns:

Scz...spre deosebire de cele din Romania

| sebyse a răspuns:

San francisco datorita gloden gate bridge tramvaiului pe cablu asezari sale este unul dintre cele mai vizitate orase ale americi datorita turismului