| LiLMoRe a întrebat:

CARE sunt regulile in excursie?

2 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

- in excursii/vizite trebuie sa fim SANATOSI!; dacă am răcit, tusim, stranutam, avem vreo boala virala sau chiar febra, nu ne vom putea bucura de vizita si îi vom deranja şi pe ceilalţi copii; in plus, in fabricile si unitatile de industrie alimentara, unde regulile de igiena ce trebuiesc respectate sunt foarte stricte, nu avem voie sa intram bolnavi;

- trebuie sa fim imbracati adecvat anotimpului si locatiei unde se face vizita (in interior sau in exterior); daca este iarna, trebuie sa ne imbracam in "straturi" (pe sub haina groasa de afara sa avem un pulover ce poate fi scos usor, iar pe dedesubt un tricou)-in general, in fabrici, este foarte cald, la fel in masinile cu care transportam copiii; daca e vara (sau alt anotimp cald) copiii sa fie imbracati usor, cu hainute din bumbac, ce lasa corpul sa respire si neaparat cu o sepcuta/palariuta pe cap; nu raspundem de hainutele/accesoriile ce se pierd din neatentie;

- copiii trebuie sa aiba la ei un rucsacel cu o sticluta de apa plata (de jumatate de litru, nu mai mult, si nu sucuri!), nu bagaje grele, pe care sa le care dupa ei in vizita; in excursiile de o zi este necesar ca fiecare copil sa aiba si cel putin un sandwich sau un pachet de biscuiti (nu dulciuri, care provoaca rau de masina), o jumatate de lamaie feliata (eventual presarata cu putin zahar), servetele umede si uscate, un tricou de schimb-nu multe jucarii sau carti!

- nu ne vorbim urat, nu ne batem, nu ne imbrancim nicaieri; la spectacolele de teatru/cinema/opera, etc. trebuie sa inchidem telefoanele mobile, sa nu vorbim tare, sa nu iesim tot timpul din sala si sa deranjam ceilalti spectatori, sa nu scoatem din rucsacele obiectele personale ce pot fi uita-te/pierdute in locatia respectiva; nu aruncam (nici in joaca) hainutele sau lucrurile celorlalti pe jos;

- in mijloacele de transport fiecare persoana isi ocupa locul si nu se ridica de pe el in timpul mersului, nu distruge dotarile masinii, nu murdareste, nu lasa gunoaie, nu mananca in masina; orice paguba materiala adusa masinilor trebuie achitata pe loc; fiecare copil va ocupa la intoarcere locul pe care a venit, fara sa se mai certe pe locuri si sa produca disturbari ale programului; daca copiii primesc cadouri de la gazdele noastre (din locatiile pe care le vizitam) isi vor deschide cadourile acasa/la scoala/la gradinita, nu in masina;

- nu apasam pe butoane, nu ne apropiem de utilaje si nu fotografiem unde nu ni se permite;

- nu ne indepartam de grup, nu traversam individual strazile (ci in grup compact, fara sa fugim, pe trecerile de pietoni);

- nu mangaiem animalele decat atunci cand ni se da voie in mod expres;

- nu vorbim tare, caci nu putem asculta astfel explicatiile ce ni se dau si ii deranjam si pe ceilalti; nu lasam gunoaie in urma; nu punem intrebari personale sau jignitoare, nu acuzam personalul institutiilor unde mergem sub nici-un motiv; orice nemultumire se adreseaza organizatorului grupului, care va incerca sa remedieze situatia pe loc sau cat de repede posibil;

- va rugam sa respectati ora de incepere anuntata a vizitei, precum si cea de final (in cazul excursiilor de o zi) si sa fiti intelegatori in privinta timpilor pierduti in trafic (incercam sa evitam astfel de momente, dar nu mereu depinde de noi); de asemenea, in planificarea excursiilor de o zi programul nu trebuie aglomerat excesiv, in ideea sa se foloseasca fiecare moment al excursiei, caci nu facem decat sa alergam de la un obiectiv la altul si sa nu ne bucuram de nimic!

- e bine sa se respecte numarul de vizitatori anuntati de catre organizator, caci pot aparea probleme atat in ceea ce priveste locurile in masini, cat si la intrarea la obiectivele de vizitat; orice schimbare se anunta organizatorului cu cel putin 24 de ore inainte; de asemenea, se va trimite organizatorului (pe e-mail) un tabel cu numele participantilor la vizita/excursie, cu cel putin 3 zile lucratoare inainte de data anuntata a vizitei/excursiei;

- anularile de vizite/excursii programate deja se fac gratuit (daca au loc cu 4-10 zile inainte) sau cu plata unei penalitati (25% din valoarea totala a costurilor vizitei/excursiei) daca au loc cu mai putin de 4 zile inaintea datei programate; aceste cerinte sunt impuse de respectarea clauzelor contractelor incheiate cu transportatorii; in cazul nerespectarii lor, grupul nu va mai fi acceptat la nici-un eveniment organizat ulterior;

- la fiecare 15 copii un cadru dicatic are gratuitate la transport, atunci cand il asiguram noi (nu si la biletele/taxele de intrare la muzee, cinema, teatru, alte spectacole, la cluburile de fotbal sau in orice alta locatie ce necesita plata unei taxe/bilet de intrare si nici la consumatiile facute in unitatile de alimentatie publica, ce nu sunt incluse in pretul stabilit anterior); orice alt adult insotitor va plati acelasi pret pentru vizita/excursie ca si copiii;

- deoarece sunt locatii unde intrarea se face numai pe baza de act de indentitate, rugam adultii sa aiba asupra lor cartea de identitate/buletinul, iar copiii sa aiba carnetul de elev (acolo unde este cazul) vizat la zi;

| AlinaG a răspuns:

Ce fel de excursie?