| anonim_4396 a întrebat:

Ce adancime are Marea Neagra?

6 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Adancimea maxima 2245m, iar inaltimea medie 1282m.

| laviniaerg a răspuns:

Adancime maxima 2 245 m
Adancime medie 1, 271 m

| Adryano_4588 a răspuns:

Adancimea maxima a Marii Negre este de -2245 m, iar cea medie este de -1280m

| vlad93fcv a răspuns:

Adancimea maxima este de 2. 206 m! http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Sea

| Didw a răspuns:

Marea se întinde pe o suprafaţă de 423. 488 km². Cel mai adânc punct se află la 2245 m sub nivelul mării în apropierea de Ialta. Mareele sunt în general de mică amploare (cca. 12 cm). Salinitatea apei este în larg de 17-18 la mie, faţă de 24-34 la mie în alte mări şi oceane. În zona litoralului românesc salinitatea scade şi mai mult, în mod obişnuit fiind între 7 şi 12 la mie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum au zis toti ceilalti asta e raspunsul. P. S. Nu mai zic raspunsutongue