| Aliice a întrebat:

Ce se poate scrie despre evolutia mediului?puppy dog eyes

1 răspuns:
| andrei1121 a răspuns:

Cam asta s-ar putea scrie daca te referi la o tema
Terra
ERA PRECAMBRIANA (4600mil-570mil ani)
-crusta solid oceanica si continentala apare
-organismele acvatice primitive sunt reprezentate prin bacterii, flagelate, alge, ciuperci
ERA PALEOZOICA (570mil-240mil ani)
CAMBRIAN. Apar trilobitii, mediul acvatic este populat cu moluste, algele se diversifica, iar clima este subtropicala.
ORDOVICIAN. Terra era acoperita de apa. Pe fondul unei clime calde se dezvolta algele, buretii de mare, molustele si apar primele formatiuni de corali.
SILURIAN. Apar primele vertebrate, pestii cu maxilar, iar spre sfarsitul perioadei se dezvolta primele plante. Se formeaza stratul de ozon, incepe orogeneza caledoinca, definitivata in Devonian.
DEVONIAN. Apar muntii, primele plante, expansiunea faunei si florei in mediul acvatic.
CARBONIFER. O eroziune a muntilor Anzi si a celor din Europa, apar resurse de carbuni, era glaciara in emisfera sudica. Se diversifica insectele si apar reptile.
PERMIAN, Climat arid in N, rece in S. Apar coniferele, dispar specii de pesti, repilele se raspandesc, se definitiveaza orogeneza hercinica.
ERA MEZOZOICA (240mil-65mil ani)
TRIASIC. Uscatul se fragmenteaza, se raspandesc coniferele si reptilele, apar dinozaurii si mamiferele.
JURASIC. Se deschide Oceanul Atlantic, climat cald, dinozaurii se inmultes cfara masura, apar primele pasari, flora este reprezentata prin gimnosperme si angiosperme.
CRETACIC. Marile se extind, se formeaza peisajul de coaste calcaroase.
ERA NEOZOICA (65mil-prezent)
PALEOGEN, NEOGEN, CUATERNAR, PLEISTOCEN. Apar maimutele antropoide si uscatul se mareste.
HOLOCEN (de acum 10000 ani pana in prezent)