| WalterWhite a întrebat:

Ce stiti geografic despre relieful asiei?

Răspuns Câştigător
| Simooxd a răspuns:

Paii chiar saptamana trecuta am invatat (sunt clasa a 7a)
Poii relieful este variat. Unele campii sau transformat in deserturi din cauza climei(Desertul Gobi Si Desertul Arabiei). Campii:Marea Campie a Chinei de V.Campia Indo-Gangetica.
Asta nu e de la mine.
Asia este continentul cu cele mai întinse și mai înalte lanțuri muntoase ale Terrei. Pe continentul asiatic se poate pune în evidență o treaptă montană situată la altitudini mai mari de 3000 m. Aceasta cuprinde munți foarte înalți, precum Himalaya, Pamir, Karakorum, Kunlun ș. a., și un podiș înalt (Podișul Tibet, situat la 5000 m).
Continentul asiatic este cunoscut prin cele mai mari altitudini ale planetei: vârful Chomolungma (8872 m) din Munții Himalaya și vârful Chogori sau K2 (8610 m). Deșerturile sunt mai rare, dintre care cel mai mare este Deșertul Gobi.
În Asia se întind câmpii, precum cea a Gangelui, Indusului, Chinei de Est, și tundre, precum tundra Siberiei.
Peninsulele sunt și ele prezente: Arabia (cea mai întinsă din lume), India, Kamceatca (de origine vulcanică) și Indochina.
Sper sa te ajutehappy

; d

5 răspunsuri:
| AnnaMariaaa a răspuns:

Inca n-am invatat, dar o sa ma uot si o sa-ti zichappysunt pasionata de geogralove struck

| Shuellen a răspuns:

Asia e un continent cu foarte multe lanturi muntoase.Majoritatea lanturilor de acest gen sunt la peste 3. 000 metri inaltime(Himalaya, Karakorum).
In asia este si cel mai mare podis -Podisul Tibet(peste 5. 000 metri inaltime)

Campii foarte intinse (Campia Gangelui, Indusului, Chinei de Est)si tundre(Tundra Siberiei)
Cele mai mare peninsule-Arabia, India-Kamceatca(de origine vulcanica) si Indochina

big grin

| Anileda a răspuns:

Aceste lucruri le gasesti si pe google.

| WalterWhite explică:

Nu pot cauta pe Google deoarece asteptam un raspuns ca cel al Vanille deoarece are lectia predata de o profesoara si eu maine dau test din el pentru ca am fugit cu tot toata clasa.

| AndreeaaaaX a răspuns:

Mda.eu azi am invatatbig grinlaughing