| vladimirian a întrebat:

Cum o sa decurga procesul de imbarcare in avion la Ryanair daca scot checkin-ul?

Răspuns Câştigător
| wizard_cristi a răspuns:

Banuiesc ca te referi la eliminarea check-in-ului clasic care se face tot mai des in marile aeroporturi. Pentru cei care calatoresc fara bagaj de cala, multi operatori au introdus niste aparate de self check-in pentru fluidizarea procesului dar si pentru reducerea costurilor. Pentru aceasta este necesar doar codul biletului sau in anumite cazuri acel cod 3D trimis pe telefoanele mobile de ultima generatie. Exista unele companii care au eliminat pana si acest aparat asa ca poti sa te conectezi la internet de pe laptop in taxi si sa-ti faci check-in-ul online. Primesti din nou MMS-ul cu acel cod 3D si ai evitat coada. In Romania aceste sistem nu exista inca. Am vazut totusi pe Otopeni rasarind niste automate de self checkin. Am folosit checkin-ul online cand am zburat de la Frankfurt la Milano cu Lufthansa si trebuie sa spun ca a fost extraordinar. Am facut check in-ul inainte sa plec de la hotel si am ajuns in aeroport cu doar o jumatate de ora inainte. Nu a mai trebuit sa petrec ore prin aeroport.

1 răspuns:
| georgesur a răspuns:

Nu esti foarte exact... dar "checkin-ul" presupune verificare bilet, verif.acte identitate si preluare de bagaje...
Daca se face o transbordare intr-un loc izolat...probabil se renunta... confused