| AdaIoana18 a întrebat:

Daca ati fi in locul unei femei din Arabia a-ti purta acele baticuri pe cap?

15 răspunsuri:
| yodenymarya a răspuns:

Daca as fi o araboaica as pastra traditia si as purta indiferent de cat de rau imi stawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Daca m'as fi nascut acolo, daca as fi trait toata viata mea acolo, atunci as fi purtat asa ceva, pentru ca m'as fi supus legilor, pentru ca astfel as fi fost invatata, insa daca acum ma duc sa stau 2-3 luni acolo, nu pot purta asa ceva pe cap, indiferent ca voi incalca legea. Atata timp cat nu esti un cetatean arab, nu inteleg de ce ai nevoie de asa ceva. Daca in lege scrie ca trebuie sa porti, atunci as fi purtat, insa atata timp cat nu este scris in lege, nu ai de ce sa porti, daca nu iti place.

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap

| Deea a răspuns:

Da

| Lavy_4392 a răspuns:

Sincer daca m`as marita acolo si ar trebui sa port acele voaluri probabil ca as face`o numai pentru persoana cu care m`am maritat, din iubire. dar numai atunci cand as fin inconjurata de foarte multe persoana asta ca sa nu imi fac sotul de ras.laughing dar nu zi de zi. ((oricum nu m`as marita eu cu un arabtongue))
Daca m`as duce acolo in vizita sau in vacanta nu nu as purta pentru ca nu imi place sa ma ascund in spatele unui val. chiar daca stiu ca as fi criticata si as fi privita "ciudat" de cei de acolo.Pacatoasaaaa!(ceva de genuhee hee.)
Dar mai iau in calcul si posibilitatea daca m`as fi nascut acolo. Atunci cel mai probabil ca as fi purtat deoarece asa as fi fost crescuta si mi s`ar parea normal...
Oricum nu am nimic impotriva acelor "baticuri" fiecare popor are cultura si religia lui.

| User a răspuns:

Nu stiu. da' daca a-s fi in l-ocul tau a-s inv-ata sa s-criu.

| Bacemi a răspuns:

Acele baticuri fac parte din traditie. E considerat ca nu iti respecti religia daca nu il porti. Nu inteleg fanatismul acesta. Oricum, acel batic da un anumit mister. Depinde de fiecare persoana in parte. Eu nu as putea sta o viata intreaga in public doar cu batic.

| betty17 a răspuns:

Sigur ca da mie mi se par superbe:Xcand nu aveam ce face imi puneam un val din ala in cap si ma pozamlaughing
este logic ca noua sa ni se para ceva ciudat pentru ca nu suntem obisnuiti ca femeile sa poarte valuri, dar acolo asa este traditia lorbig grin

succes

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

În anumite ţări arabe nu ţi se dă de ales, e obligatoriu. Şi nu e întotdeauna atât de fascinant ori romantic cum pare, în Tunisia unele femei purtau bourka(o chestie care îţi acoperă toată faţa, cu un pic de dantelă în dreptul ochilor) şi aveau noroi în dreptul gurii-era mult praf şi respiraţia umezea pânza...

| Victoria a răspuns:

Da. Deoarece consider ca acele valuri confera mai mult mister.

| Zambete89 a răspuns:

Daaa:X::X imi plac rau :X eu asta vara aveam de aia pe cap si ochelari. tinea racoare.

Răspuns utilizator avertizat
| M_5636 a răspuns:

Ele sunt crescute cu aceasta traditie, religie si e normal si probabil asa ar fi si pentru minebig grin

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Binenteles ca da. purtind higeab(batic) aduce binecuvintarea si multumirea lui allah, intareste legatura dintre sot si sotie, apara femeia de mainile rauvoitorilor, ofera femeii incredere si respect de catre membri societatii, inchide caile ispitelor si poftelor sufletesti.

| spiridus_7223 a răspuns:

Religia Si Traditia spune Totul