| oana_giboi a întrebat:

De ce are loc Oktoberfest-ul in septembrie si nu in octombrie?

Răspuns Câştigător
| adelina_valentin a răspuns:

Pentru ca e ca la vin, berea are nevoie de timp pana e buna de baut si cum bavarezilor le place mult berea...

3 răspunsuri:
| volt a răspuns:

Incepe in septembrie si termina in octombrie

| laurentiu_tolea a răspuns:

Pentru ca dupa septembrie vine luna octombrie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oktoberfest vine de la o nunta la inceptutul secolului 19 care a fost atat de mare incat a tinut mai multe zile si a fost o sarbatoare uriasa. Dupa aceea Oktoberfest-ul s-a tot sarbatorit in fiecare an devenind un fel de sarbatoare campeneasca ce are loc la sfarsitul lunii septembrie. Totusi, ultimul week-end al sarbatorii pica in luna octombrie si de aceea ii spune Oktoberfest.