| al3utzu a întrebat:

Hei! Ma pregates pentru o excursie la Targu Neamt si nu stiu ce sa vizitez.Ma ajutati?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

In primul rand Cetatea Neamtului, apoi la mica distanta se afla satul Humulesti unde este casa memoriala "Ion Creanga".

6 răspunsuri:
| ☻⊥ÃÐяٱąи☺Mẵ®ί∂η™♂╚» a răspuns:

Cetatea Bâtca Doamnei
Curtea Domnească
Turnul clopotniţă
Casa memorială Calistrat Hogaş
Casa Paharnicului
Sinagoga
Casa Ivaşcu
Primul gimnaziu
Casa Albu
Casa Hausschild
Casa Menzilului Poştei
Spitalul vechi

| stefangeles a răspuns:

Poti veni si la Suceava ca-i in vecinatate sa vezi cetatea e foarte frumoasa si sunt si cate-va muzee Stefan cel Mare. Poate vii si la Botosani big grin treci pe la mine laughing la Botosani poti vizita celebrul Ipotesti (M. Eminescu) si pe langa T Neamt gasesti si celebrele manastiri si biserici construite de Stefan cel Mare big grin

| EXIMTUR.RO a răspuns:

Salut,
Un alt obiectiv interesant este Rezervatia de zimbri si faună carpatina "Dragos Voda" din localitatea Vanatori (~5km de Tg Neamt).

Sa ai parte de o vacanta cat mai placuta!

| Corina a răspuns:

Principala atractie turistica la Tg Neamt este Cetatea Neamtului. Nu departe de Cetatea Neamt, in vechiul centru al orasului, se afla amplasata Casa Veronica Micle. Monumentul-mausoleu al vanatorilor de munte este situat in partea de nord-est a orasului. Apoi, la aproximativ 5 km se afla Zimbraria din localitatea Vanatori. Sa nu uitam de satul Humulesti, unde se afla Muzeul memorial Ion Creanga. Alte obiective turistice ar putea fi Manastirea Varatec, care se afla la 12 km de Targu Neamt si Manastirile Agapia, Secu, Sihla, Sihastrie.

mira
| mira a răspuns:

Adrian 963, Casa Calistrat Hogas nu este cumva in Piatra Neamt?

| al3utzu explică:

Multumesc mult tuturor!