| JustMeFlory a întrebat:

Hello! A fost careva de pe aici la Slanic Prahova? O sa ajung week asta acolo cu ai mei si sunt curioasa cum este acolo? Este ceva frumos de vazut?happy
Multam!happy

8 răspunsuri:
| bozo a răspuns:

Cladiri anii 60-80, mizerie, oameni nesimititi si/sau prosti. Natura este placuta dar plina de PET-uri si pungi. Asta este experienta mea de anul trecut. In general este sub standardul experientei turistice romanesti.

| anamariah a răspuns:

Mda... e suuuper. am fost si eu, si chiar ai ce sa vezi.

| dispe a răspuns:

Salina. E super. Merita sa iei ceva de citit si sa petreci acolo macar o ora pentru sanatatea ta. Drum bun si petrecere frumoasa!

| ionnik a răspuns:

E misto thinking nu e ceva extraordinar... dar apa aia sarata e tare placuta. poti sa te bagi in apa fara sa stii sa inoti pentru ca te sustien apa laughing

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Localitatea in sine este o comuna cu trei blocuri, destul de jegoasa. Salina insa este absolut formidabila, merita sa mergi si stai acolo zile intregi. Mi-a placut de asemenea strandul de la Baia Baciului. Nu e foarte bine organizat, dar apa sarata e minunata si are singurul restaurant unde se poate manca bine.

| Lary a răspuns:

Bunicii mei stau in Valenii de Munte adica pe undeva pe langa Slanic si merg acolo in fiecare vara. Mie una imi place dar e cam frig...brrrr

daniela
| daniela a răspuns:

Pai in primul rand salina care este cea mai mare din Europa dupa dimensiuni. Ea este practic o veche mina de sare (aici s-a extras prima data sare acum mai bine de 300 ani)care acum a fost transformata in sanatoriu pentru tratamentul bolilor pulmonare intr-un microclimat de aer sarat si care se afla la 210 m adancime.Salina este formata din 14 camere, in forma de trapez, avand o deschidere la baza de 32 de metri, la tava, de 10 metri si o inaltime de 45 de metri. Suprafata totala este de 78.000 metri patrati iar spatiul escavat este de 2, 9 milioane metri cubi de sare. Aerajul; se face pe cale naturala, iar temperatura de 12 grade Celsius este constanta tot timpul anului. Sanatoriul amenajat aici are 50 de locuri si un tratament de doua saptamani este suficient pentru pacientii cu probleme pulmonare. De asemenea, in salina sunt amenajate locuri de joaca, un teren de sport, o sala cu mese de biliard si un bufet.
Apoi Grota Miresei (425 m patrati, 20 m adancime care s-a format in 1914, prin prabusirea unei mine de sare, strandurile cu apa sarata de la Baia Baciului), Baia Baciului, Baia Verde, Manastirea Crasna sau Casa Memoriala Nicolae Iorga.
Chiar daca nu este o zona curata asa cum spun cei de mai sus merita vizitata pentru ca este in felul ei unica. Pacat ca nu stim sa ne prezentam si noi asa cum trebuie ceea ce avem

| alexa a răspuns:

Este un orasel micut...cam uratel. Poti merge la Baia Baciului sau Baia Rosie...sunt doua locatii cu apa sarata foarte buna pentru sanatate.Mai poti vizita si Salina(cobori la aprox 200 de metri sub pamant)