| mika321 a întrebat:

Hey salut! ce cunoasteti despre vile?(in afara ca sunt structuri de primire, definitia) am nevoie mai amanuntit, dar nu gasesc pe net niimic

2 răspunsuri:
| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

VÍLĂ, sau vile,
În evul mediu, denumirea de vila, desemna diferite forme de așezări (obștea țărănească, satul liber, satul dependent de domeniul stăpânului feudal și, uneori, centrul urban).
vine din latina, o intalnim in francza si italiana (villa).
Denumire dată, în Imperiul Roman, unor reședințe rurale de pe domeniul agricol și pastoral exploatat de marii proprietari de sclavi.
Locuință cu înfățișare voit rustică, elegantă și spațioasă, situată într-o grădină.
Mai departe... scrie-n carte.

| Ameliasita a răspuns:

E o casa mai mare de obicei cu etaj(in vremele noastre)in care se organizeaza diferite actiunii sau locuieste cineva
eu chiar am un vecin care are 3 vile una langa alta una e a fiului si a familiei lui si cealalalte nu stiu sigur
dar oricum intr-o vila pot sa se cazeze oameni cum ar fi in vila de la Sipot sau Lucia sau pot locui proprietarii