| enamel a întrebat:

Pentru o calatorie scurta in afara tarii, ai nevoie de asigurare de sanatate in mod obligatoriu? gen: Romania- Spania

6 răspunsuri:
| Myli a răspuns:

Da,neaparat!

| bitt09 a răspuns:

Aceea asigurare nu este obilgatorie dar in caz de ai nevoie de un spital o sa te coste foarte mult, iar daca ai asigurarea te duci la spital in accea tara ca ori ce cetarean al acelei tari
ex in bulgaria pentru 1 saptamana a costat 10 e

| Coltzzzz a răspuns:

Nu. din cate stiu, eu am fost in vacanta la Paris si nu am avut nevoie dar, poate pentru Spania ai nevoie. Insa nu cred

greece12
| greece12 a răspuns:

Ia-ti o asigurare de sanatate, pe cel mai scurt timp posibil, trei zile de exemplu, n-o sa te coste mai mult de 20 de lei, ai ce arata la iesirea din tara in cazul absurd in care ti se cere asa ceva(mie nu mi-au cerut-o de vreo 8 ani!) si ti-ai rezolvat problema.
Singurul inconvenient ar fi sa ti se intample ceva legat de sanatate in Spania, chiar va trebui sa platesti foarte mult.
La intoarcerea in tara, nu te va intreba nimeni de asigurare daca te nelinisteste aspectul asta.happy

| andreeagicu a răspuns:

Nu ai nevoie neaparat de asigurare de sanatate. Iti recomand mai degraba sa iti faci o asigurare de calatorie care acopera mai multe aspecte, de la bagaje pierdute, cheltuieli la medic, returnat banii de pe tratamente, etc. Uite aici cateva informatii http://www.esky.ro/asigurare/calatorie

| adytzza77 a răspuns:

Nu, eu am fost in Barcelona
Si nu am avut nevoie