| AndreiAFT9 a întrebat:

Aş avea nişte întrebări legate de AFT(Academia Forţelor Terestre). Ofer fundă.

1. Cum sunt probele fizice?
2. Dupa terminarea academiei, pot pleca in afara tarii sau trebuie sa raman in sistem timp de 8 ani? Am vazut ca pot parasi tara daca achit cheltuielile celor 3 ani de academie.
3. Pot pleca in SUA prin optiunea work&travel in timpul academiei?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Probele fizice sunt foarte usoare spre deosebire de ce am dat eu pe vremea mea:
-traseu utilitar-aplicativ http://www.smmmfn.ro/admitere/PROBA%20A-2013.pdf
-Proba de rezistenta de obicei 1Km cu barem FB=3'45'' barbati, 4'10'' femei.
2. Poti pleca din armata doar platind scolarizarea sau facand contractul pana la capat.
3. Poti pleca in SUA doar prin programele lor militare care nu cuprind work&travel. Altfel, avand doar concediu de o luna n-ai cum sa pleci 4 luni cat tine programul civil.