| AresLusitani a întrebat:

Salutare TPU am o intrebare: in Italia, mai exact in Torino este un parc in care se afla o biserica veche peste care s-a prabusin un avion ce transporta o echipa de footbal si au murit toti... nu stiti cum se numeste biserica? Funda pentru raspunsul corect!

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Basilica de Superga.
Echipa de fotbal se numea A.C. Torino.
Accidentul a avut loc la 4 mai 1949, iar aeronava s-a prabusit pe dealul Superga de lângă Torino, ucigând pe toate cele 31 de persoane de la bord, inclusiv cei 18 jucători, oficialii clubului, jurnaliștii care însoțeau echipa și echipajul avionului.
http://www.trilulilu.ro/......va-imagini