| Roooy a întrebat:

Salutari! As vrea sa va intreb ce meserie as putea face daa urmez facultatea de geografie filiera geografie! Adica am mai multe posibilitati la aceasta filiera pentru ca fac toata geografia! Multumesc!

2 răspunsuri:
| elyfel a răspuns:

Studenţii care urmează goegrafia se pot angaja ca cercetători în domeniul cercetare-dezvoltare în ceea ce priveşte protecţia mediului; în structurile private care realizează evaluări de impact, bilanţul şi auditul de mediu, în instituţii specializate sau firme private de cartografie, topografie şi cadastru, în turism; în urbanism; Alte variante ar fi cea de analist în probleme de mediu, topograf, specialist în probleme de geopolitică şi economie mondială, meteorolog, hidrolog, hidrogeolog, geotehnician, paleontolog, inspector de mediu sau specialist în monitorizarea mediului înconjurător.

| PeFuga a răspuns:

Cel mai adesea fie devii profesor de geografie, fie ghid turistic...