Întrebare recomandată | Giurea_Florin_1981 a întrebat:

Vreau sa vizitez cat mai multe locuri frumoase di tara, astept sugestii si indrumari! multumesc!

11 răspunsuri:
| jessikz0r a răspuns:

O zona frumoasa care merita vazuta din tara noastra este Transfăgărășanul.Are un peisaj superb cu niste drumuri serpuite pe care rar le poti vedea:)) uite aici un link sa vezi poze http://ro.wikipedia.org/wiki/Transf%C4%83g%C4%83r%C4%83%C8%99an

| Ozgean07 a răspuns:

Poti sa te duci la Voineasa judetul valcea un loc frumos sau Moeciu jutetul Brasov si transalpina sau transfagasan.

| NirvanaE a răspuns:

Viziteaza castelul bran si castelul peles, du-te in delta, viziteaza transfagarasanul, du-te pe partii la paltinis, predeal etc.

| andreea49 a răspuns:

Transalpina, transfagarasanul..in general, Romania are zone frumoase, dar noi nu stim sa le apreciem.

| MyMindRules a răspuns:

Suceava, Harghita, Bucovina. Sunt locuri superbe!
Bafta!

| ๖ClaSSic a răspuns:

Brasov, Sibiu... happy

| onasis1961 a răspuns:

Transfăgărăşanul,Transalpina,Nordul Moldovei, Cheile Bicazului, Cheile Sohodurului

| Camelia21 a răspuns:

Viziteaza judetul Gorj, o sa ai multe obiective turistice. Iti recomand sa mergi la statiunea montana Ranca, este frumos si ca pret foarte accesibil.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Valea Buzaului e cam virgina, iti recomand localitatea Vama Buzaului are: 1. Pastravarie
2. Cascadele: Urlatoarea Mare si Mica;
3. Rezervatie de zimbri
4. Peisaje de neuitat
5. Intorsura Buzaului cu 2 manastiri
a) Sita Buzaului
b) Valea Mare

| lucian_2018 a răspuns:

Poti merge la castelul Bran, Peles, Salina...

| BlackD a răspuns:

Sunt locuri pe care eu le-am vazut si sunt frumoase, merita macar sa cauti despre ele:
Fagaras, la cetate, acolo te simti ca intr-o poveste, cetatea e inconjurata de apa e ca in filme.
Timisoara, aici macar 2 zile trebuie sa stai 1 zi stai numai in Mall este urias, URIAS. Locul este foarte frumos, venind dintr-un oras ca si Craiova Timisoara mi s-a parut wow. Este foarte curat si nu am vazut caini maidanezi si cersetori pe strada, asta pot spune ca "m-a marcat" obisnuita cu asa ceva mi se parea anormal. Am stat la o pensiune, dar zici ca era hotel, AC, 10 min de centru [Myriam parca se numea, daca te duci in Timisoara, nu ezita sa stai aici, este un loc linistit, mergi cu autobuzul in centru si te plimbi pe jos. Sunt magazine peste tot la subsol, e foarte interesant.
De 2 ani merg cu parintii mei la Cincis, langa Hunedoara, aici e un lac de acumulare unde poti face baie, nu recomand apa pare murdara sau m-am obisnuit eu cu alte conditii, din astea. Am stat si la pensiune si la motel, dar merita mai mult la pensiune. Am stat la pensiunea proprietarului unui hotel din Hunedoara, deci am stat bine: apa calda, foisor, piscina mare, iesire la lac. La 5 min de acolo mergeam la o pensiune si mancam, preturile sunt acceptabile.
Nu iti recomand Herculane, daca vrei sa faci baie si sa mananci decat DA, altfel NU, nu se merita.
Am fost la Deva, am urcat sus la cetate cu un fel de lift, cam 20 RON a fost urcarea mi se pare, pentru mine cam scump, fiind 3 persoane si nici macar nu puteai viita cetatea, era in profces de restaurare.
La Hunedoara trebuie sa vezi Castelul Huniazilor, merita este frumos si incarcat de istorie, citeste toate pancardele alea sunt chiar amuzante unele.
In Arieseni, Ardeal, nu pot spune ca m-a impresionat ceva, munti, verdeata si ciresele atunci se coceau [august], asta e amintirea mea de acolo.
Oriunde ai merge nu uita ca tara noastra a fost mereu frumoasa numai ca nu stim sa o apreciem.
Sper sa te fii ajutat happy