| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi da si mie teorema lui pitagora generalizata plss funda

Răspuns Câştigător
| alexshobyx a răspuns:

Mai prieteni, ea/el vorbeste despre orice fel de triunghi nu doar cel dreptunghic, deci formula mea (cea de mai sus) este cea corecta.o repet : Latura a=Latura b(la patrat)+ latura c(la patrat)-2*(produsul laturilor a si b) * cosinus de unghiul opus laturii a
Sa facem o incercare : sa zicem ca AB=5, AC=10 iar cosinusul ungiului (BAC)=60 de grade. Din teorie rezulta ca : BC(la patrat)=25+100-2*50*(1/2)=125-(100*0.5)=125-50=75. Deci BC = radical din 75 =5*radical din 3.

14 răspunsuri:
| alexshobyx a răspuns:

sa notam bc=a, ac= b si ab =c, rezulta: a^2=b^2+c^2- +2*b*c*cosinus de unghiul respectiv.

| alexshobyx a răspuns:

Bai @lostmyname90, eu ti-am dat raspunsul complet, tu ai de gand sa-mi dai funda aia? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap dar nu prea m-am uitat peste ea

| ZZG a răspuns:

Ipotenuza la patrat este egala cu suma patratelor catetelor.

| Sheisshe a răspuns:

Pai este: ipotenuza la patrat este egala cu suma catetelor la patrat
ip la a 2=c1 la a 2 + c2 la a 2

| kitty_4887 a răspuns:

Impotenuza la patrat = cateta la patrat + cateta la patrat

| smile8dream a răspuns:

Pai,ipotenuza la patrat=cateta 1 la patrat +cateta 2 la patrat(asta in triungiul dreptunghic) si cat 1 la patrat=ipot la patrat -cat 2la patrat;

| smile8dream a răspuns:

Pai,ipotenuza la patrat=cateta 1 la patrat +cateta 2 la patrat(asta in triungiul dreptunghic) si cat 1 la patrat=ipot la patrat -cat 2la patrat;

| smile8dream a răspuns:

Ipotenuza la patrat=cateta 1 la patrat +cateta 2 la patrat(asta in triungiul dreptunghic) si cateta 1 la patrat=ipotenuza la patrat -cateta 2 la patrat;

| fofinha a răspuns:

Ipotenuza la patrat= cateta1la patrat+cateta2 la patrat

| sandee a răspuns:

Http://www.matematica.com.ro/......a1554.html
sau du-te pe Wikipedia la "generalizare".

| screwgravity a răspuns:

Daca vrei sa o ti minte trebuie sa o vezi un pic altfel: uite-te rapid aici (e scurt si super) http://www.youtube.com/watch?v=CAkMUdeB06o

| DD_2461 a răspuns:

Teorema lui pitagora: Patratul Ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor happy