| MihaiTheBest481 a întrebat:

Salutare TPU, imi puteti spune va rog unde pot sa obtin informatii despre voluntariat la SMURD? La Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Judetean pot? Ce face mai exact un voluntar SMURD la 16 ani? Va rog nu spuneti ca nu e posibil, pe site-ul IGSU scrie ca varsta este cuprinsa intre 16 si 65 de ani.

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Da, la inspectoratul județean pentru situații de urgență. În primul rând, vei face pregătire pentru a putea să acorzi primul ajutor. Iar, ținând cont de vârstă, vei fi chemat la nevoie în cazul unei situații de urgență în apropiere de zona unde te afli.
Există liceu mitar. Deci, vei fi primit, dar trebuie să te prezinți cu părinții! Eu sunt pompier în rezervă, deci am scris ce știu!
Oricum, vei putea evolua în timp, inclusiv să mergi la o școală de subofițeri sanitari.

2 răspunsuri:
| Aube a răspuns:

Poti sa intrebi si la ISU. Dar cel mai bine intrebi la UPU (Unitatea de Primiri Urgente din cadrul spitalului judetean). Si e indicat sa mergi la ei, nu prin telefon. Faci impresie mai buna. Chiar daca trebuie sa te inscrii in alta parte, ei te vor indruma cel mai bine.
Am vazut voluntari de la triaj urgente si pana la aplicarea medicatiei in UPU, sub indrumarea medicului coordonator.