| Gigel1740 a întrebat:

Bună! Ieri, la școală, mi s-au furat niște lucruri și știu cine ar putea fi hoțul. Dacă aflu că potențialul hoț e vinovat, cum îl pot convinge să-mi dea lucrurile înapoi?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De unde au fost furate? din clasa? din banca, din afara scolii?
ai putea sa confrunti potentialul hot dar nu este indicat! nu esrte indicat sa mergi pe intuitie ci pe probe!
daca mergi la sigur si este un coleg de-al tau ar fi cazul sa vorbesti cu parintii tai ca acestia sa stea de vorba cu ai lui...sau ai putea sa vorbesti cu diriginta ta
Daca sunt lucruri de valoare sau de maxima necesitate ai putea sa mergi si la politie
Daca tu vei confrunta o anumita persoana poate va iesi rau, in primul rand el nu o sa recunoasca...pe langa asta este la fel de posibil si sa confunzi hotul, iar in acest caz ar fi o nedreptate sa acuzi un nevinovat

| Gigel1740 explică (pentru Simpatic):

Din ghiozdan au fost furate lucrurile

| Simpatic a răspuns (pentru Gigel1740):

Atunci este cazul sa vorbesti cu diriginta sau cu directorul scolii!
sau si mai bine cu parintii si sa vina sa discute ei cu diriginta!

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti sa faci nimic si nici sa convingi hotul sa-ti dea ceva inapoi, dar poti sa faci reclamatie la diriginta sau directorul scolii si ei vor lua masurile necesare, sau vor chema Politia sa investigheze cazul de furt.
De altfel tu nu poti acuza pe nimeni, doar poti spune dirigintei pe cine banuiesti si de ce anume il banuiesti.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar fi trebuit pe loc sa vorbesti cu dirigintele/diriginta, ca sa caute in ghiozdanul acelei persoane sa confirme daca este asa.Retine pe viitor, cel mai eficient e sa apelezi imediat la adultii responsabili, in cauza, nu sa amani pana in alta zi cand nu se mai poate dovedi nimic si nici nu iti vei mai recupera lucrurile. Sper sa se rezolve, furtul e foarte urat indiferent de varsta!

| Hyperion7 a răspuns:

Vorbești cu dirigintele și dirigentele tau va comunica cu dirigentele hoțului și va trebui sa îți înapoieze lucrurile, daca nu, se poate ajunge chiar și la poliție (deși nu cred că e cazul)