| BobTheCat a întrebat:

Buna ziua! Probabil este o idee cat se poate de stupida sa pun asta pe internet, insa mi-ar fi de folos un alt punct de vedere.
Deci, la scoala petrec mai mult timp cu 2 colege (nu ma intelegeti gresit, ma inteleg oarecum bine cu restul colegilor, dar avem diferentele noastre. Drept urmare, nu prea petrecem timp impreuna in pauze si nu discutam decat in contexte legate strict de scoala).
Totusi, in ultima vreme, am remarcat ca ale mele colege au inceput sa stea tot mai mult impreuna si sa uite de existenta mea. Pana acum cateva saptamani (cand am avut un accident si am fost la spital o saptamana), totul decurgea bine, ne asteptam una pe cealalta, ieseam in curtea scolii impreuna si asa mai departe. Din pacate, de curand, au inceput sa iasa fara a ma mai astepta (ceea ce mi s-a parut cam urat). Totodata, sunt zile cand susotesc si rad isteric, dar refuza sa imi zica si mie ce li se pare asa de amuzant. Cum ar zice romanul, "colac peste pupaza", astazi, cand a venit ora de plecare, au iesit instant, fara a ma astepta (desi eu si una dintre ele locuim aproape si mergem impreuna spre casa).
Drept urmare, ultimele zile, am inceput sa stau tot mai mult singura, citind sau facand alte lucruri. Nu stiu cum sa le spun ca ma deranjeaza fara a parea nepoliticoasa sau enervanta. In acelasi timp, cred ca daca as face acest lucru, ar da vina pe mine sau ar nega complet asta. Aveti sugestii? Sunt eu de vina oare? Pace!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"stau tot mai mult singura...Sunt eu de vina oare?"

Imi pare că lipsa unor preocupări/subiecte comune (cu ale celorlalți) duce la asta.

Aici e un exemplu despre care tu deja știi: "sunt singura...care asculta muzica mai veche"

https://www.tpu.ro/......gilor-mei/

| BobTheCat explică (pentru sierra1):

S-ar putea, dar devine frustrant! Cand incerc sa discut cu adultii din viata mea despre asta, singurul lucru pe care mi-l zic este sa socializez cu colegii. Cum as putea face asta, daca nu avem prea multe lucruri in comun?

| sierra1 a răspuns (pentru BobTheCat):

"cu colegii...nu avem prea multe lucruri in comun"

să fii tu oare atât de precoce?

| BobTheCat explică (pentru sierra1):

Sincer, nu prea cred, probabil doar am ghinionul sa fiu intr-o clasa cu persoane cu care nu prea rezonez. Presupun ca va trebui sa astept pana la liceu, poate atunci voi da de oameni cu interese similare! Va multumesc pentru raspuns! happy