| BobTheCat a întrebat:

Buna ziua! Aceasta intrebare este dedicata adolescentilor.
Deci, in ultima vreme, am remarcat ca majoritatea colegilor mei asculta melodii noi, de genul trap/manele/trenduri TikTok. Nu ca ar fi ceva rau in asta, desigur, fiecare are dreptul sa asculte ce-i place. Totusi, din cate am vazut, am ajuns la concluzia ca sunt singura (sau printre singurii, ca sa nu exagerez) din cercul meu de cunoscuti de varsta apropiata care asculta muzica mai veche, din anii 70-80 (de exemplu, muzica de la Queen, Abba etc.).
Astfel, am ajuns la intrebarea mea: mai sunt pe aici alti adolescenti care prefera acest tip de muzica? Mi-ar placea sa vad daca mai exista pe aici si alti adolescenti (sau tineri, daca vreti) care au gusturi asemanatoare. Va multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Esti cumva diferita de ei, cei care asculta doar ce este in trend sunt niste xeroxuri care sunt manipulati usor
fiecare asculta ce vrea este corect dar nu trebuie sa te identifici cu TOTI cand e vorba de muzica, filme, pictura, cum am mai fi fiinte unice daca toti am gandi si avea placere catre fic aceleasi lucruri?
mi imi plac piese din anii 90-2000 de exemplu imi dau un anumit feeling, altora le plac anii 70 sau 80 cum ai zis tu, altora piesele vechi jazz
aveam voie sa raspund? eu nu sunt adolescent

| BobTheCat explică (pentru Simpatic):

Buna ziua! In primul rand, va multumesc pentru timpul acordat! Aveti dreptate. Totusi, este cam trist sa imi vad colegii cum fac referire la anumite piese care le plac, in timp ce eu nu pot face acelasi lucru (fiindca s-ar uita la mine ciudat). In orice caz, va multumesc mult pentru raspunsul vostru! happy

| Simpatic a răspuns (pentru BobTheCat):

Nu ai pentru ce sa imi multumesti, despre asta este ideea acestei platforme!

| BobTheCat explică (pentru Simpatic):

Totusi, apreciez ca v-ati rupt din timp ca sa imi raspundeti.

| Simpatic a răspuns (pentru BobTheCat):

Cand intru pe TPU imi fac timp sa raspund la anumite intrebari.
cand nu am timp nu intru
multumesc de funda!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistita ca sunt adolescenti care asculta si muzica clasica, de opereta, sau jazz, care au cultura muzicala si vor sa se cultive.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cu siguranta mai sunt adolescenti, doar ca nu ii gasesti din prima, nu-i ca si cum fiecare are, mergand pe strada, un norisor sub forma de status deasupra capului care sa spuna ce tip de muzica e aia preferata. Apoi, exista o latura extrem de superficiala la orice trend, care face trimitere catre sentimentul de apartenenta al unui grup mai mult decat orice altceva.Prin asta doresc sa subliniez ca nu stii cati prefera intr-adevar aceste genuri de muzica si cati nu. Abia acasa, in playlistul privat din PC, vezi cu adevarat preferintele.Si eu ma mai aratam interesata de anumite trupe ca sa nu par exclusa, insa in realitate interesul era aproape zero.Asa functioneaza in adolescenta, e super ciudat. laughing Dar e un motiv in plus sa razi mai incolo, la maturitate.

| Lupică27 a răspuns:

Nu te stresa pentru chestiile astea pentru ca mereu a fost asa, cand eram eu adolescent se asculta hip-hop si manele, nu te mai minti singura ca generatiile mai vechi sunt sfinte.

| Julyly2089 a răspuns:

Eu ascult și melodiile noi sau în tendințe și când mai am chef și cele mai vechi gen Abba, Queen pentru ca au niște melodii care îmi plac. Totuși, Mi se par cam enervante persoanele care la 16 asculta doar muzica veche sau cum cred ei "de oameni inteligenți". Doar încearcă sa fie quirky și diferiți. Muzica pe care o asculți nu te face superior. Nu zic ca o vorba de tine neapărat. Fiecare asculta ce muzica ii place acum.

| Theguitarist2001 a răspuns:

Daaaaaa! Le iubesc! Eu mai ascult si Modern Talking