| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,sunt un băiat cu visuri mari, știu că o să ziceti ba că e un gând aiurea sau nu știu ce! sunt un băiat de 22 ani și caut o stabilitate cat de cat,stăteam la părinți în Vaslui,și acum sunt printr-o firmă de recrutare cu cazare gratis,așa pot sta dar nu o viață,că na fac și muzică și mă aud toți când vreau să cânt,nu sunt o persoana foarte liniștită,mie mi s-a zis că vorbesc tare,cred că din cauza că stăteam la casă și toti vorbim tare,și la bunicamea la apartament e liniște dar unde sunt eu e prea liniște si mi se pare ciudat! Și mi-a venit o idee in cap dar nu sunt hotărat,sa fac un curs de stivuitorist, că stivuitorist iau 4500-5000 lei in Brașov, acum salariul cu tot cu diurna am 3000-3400 lei!
Și mă gândeam că într-o zi să fac un credit ipotecar sau imobiliar daca găsesc fără avans cam undeva la 15000 euro,și să îmi fac casa modulara,metal,adică o casa mică moderna,dar nu știu cât m-aș putea încadra! nu o casa mare, sa fie undeva la maxim 50-60 mp!
Adică o 2 camere de dormit, sa zicem 10-12 mp,și să livingul sa fie cu bucătăria la un loc, zic că e ok așa! Și așa mă ia undeva la 6000-8000+teren+mobila,teren cred că găsesc la 1000-2000 euro! Voi ce părere aveți,că Gen casele metalice sunt mai ieftine și mai rezistente,credeți că eu m-as încadra în bani Gen sa o am făcut cu baie cu tot,că am mai auzit că costa mult sa îmi pun curent și tot ce este necesarăsi normal că trebuie să mă gândesc de o mie de ori înainte să fac un pas,că nici nu vrea sa intru aiurea că innecatul, că știu că trebuie sa iau în calcul tot de la a la z

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Imi place de tine ca ai devenit mai realist decat in trecut cand visai ca faci mii si mii de euro lunar pe nu stiu unde la cules de portocale! nu am zis-o ironic!
imi place ca esti independent si te vezi tot asa, in timp ce multi dintre baietii de varsta ta care au reusit ceva (nu toti sunt asa evident) au facut-o pe spatele iubitelor lor, bineinteles ca ma refer la parlitii astia de proxeneti bla, bla...problema este ca ei se cred realizati desi nu au niciun meritwinking

cat despre acele case modulare nu stiu unde ai putea sa o ridici ca si zona? am lucrat ca si "TESA" in trecut la o firma de constructii mare si mergeam atat in afara cat si in tara pe santierele noastre, aveam astfel de module pe model german, dar pe santierwinking
oricum acele module erau dotate cu tot absolut tot ce trebuie

daca s-a ajuns acum la un alt nivel in ceea ce priveste aceste "locuinte" si lumea chiar isi face case in anumite orase mari, asta nu poate decat sa ma bucure!

eu unul nu cunosc in detaliu costurile, dar sunt sigur ca nu 'constructia in sine' costa mult cand vine vorba de locuitul intr-un oras (municipiu) ci mai ales terenul, aprobarile etc

acest proiect l-ai putea realiza dar peste cativa ani, asta daca nu te vei decide cumva sa iti cumperi chiar un apartament in viitor, nu se stie in viitorii eu stiu 5 ani ce se iveste poate vei avea o iubita si impreuna va veti putea lua un apartament in ratewinking

"Și mi-a venit o idee in cap dar nu sunt hotărat, sa fac un curs de stivuitorist, că stivuitorist iau 4500-5000 lei in Brașov, acum salariul cu tot cu diurna am 3000-3400 lei!"

foarte bine daca acela este salariul actual pentru stivuitorist raportat la salariul tau actual, atunci fa acest curs

| dullcat a răspuns:

Buna.Suna bine, chiar este lipsa de multe meserii fiindca majoritatea tinerilor vor munca la caldurica, la birou, asta imprimat asa ca un vis din partea parintilor care nu au avut aceasta sansa.Bine ca mentalitatea generatiilor se schimba, lucrurile evolueaza constant.Casele modulare din metal nu prea au ce cauta la clima noastra, daca te mai interesezi vei afla ca nu se preteaza pe partea de izolatie si multe alte apsecte tehnice.Dar poti, si chiar te incurajez, sa te reorientezi spre alte tipuri de tiny homes, sunt mai multe decat crezi.Succes!

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Gen casa modulare,din metal, containere maritime, panouri sandwich, ceva ieftin, că așa daca aș avea o căsuță sa dau maxim 1000 lei rată la lună

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai da, despre alea vorbesc si eu, tot in urma discutiilor avute cu alti oameni pe aceasta tema. Poti cauta in online, sunt multi romani care isi documenteaza procesul de constructie a casei lor si poate gasesti inclusiv pe ce doresti tu.