| Ramonaaaa a întrebat:

Bună,
Am o grămadă de prieteni pe care îi ajut ori de câte ori am ocazia. Le împrumut haine, le dau sfaturi la orice oră, le iau apărarea când ei nu au curajul să se apere singuri, etc.
Mama m-a întrebat dacă nu cumva, în momentul în care voi înceta să fiu "non-stop la dispoziţia lor" vor mai fi prietenii mei?!
Bunica mea este în spital de câteva zile şi, pe mess, atunci când prietenii mei mă întrebau ceva eu le răspundeam sec, fără emoticoane, etc. Mă întrebau ce am păţit şi eu le spuneam că nimic important iar ei îmi răspundeau ceva de genul "aha, ok... să îţi spun ce am mai făcut astăzi, să îţi spun ce mi s-a întâmplat, etc".
Chiar nu le pasă de mine? Oare mama are dreptate? Dacă, într-o zi, aş înceta să îi mai ascult, să îi mai ajut, să le dau sfaturi vor înceta şi ei să mai fie prietenii mei? Oare doar pentru asta am prieteni?
sad

Răspuns Câştigător
| FerLin a răspuns:

Un prieten care te vede abatut stie ca ai ceva si nu poate trece peste chiar daca ii spui ca nu ai nimic pentru ca si pe el, ca prieten, il nelinisteste suferinta ta. Sunt de parere ca daca acei "prieteni" trec asa de repede peste moment povestindu-ti de viata lor, sunt egoisti si marea problema e ca sunt bucurosi ca nu trebuie sa-si mai bata capul cu problemele tale. Parerea mea...

13 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

Stefan Iordache spunea asa, "Nu exista prieteni, exista doar momente de prietenie". Pe mine personal oamenii din jurul meu (amici, cunostinte) m-au dezgustat foarte mult, strainii si mai mult. Mi-e frica sa spui ca persoana X este prietenul meu pentru ca nu stiu sigur daca ma mint pe mine insumi sau nu.
In concluzie atat timp cat ai sa fi sociabila, zambareata si ai sa ai ceva de oferit (sfaturi, servicii, teme, bani etc) ai sa fi cautata, cand nu ai sa mai prezinti nici un fel de interes ai s-a cam ajungi la vorba mamei tale.

| MihaelaDart a răspuns:

Un prieten cu adevarat isi da seama ca esti rece cu el si s-ar preocupa mai mult de starea ta..., dar in schimb dupa cum am vazut, nu le pasa. Sunt prieteni pentru interes, cand doresc un sfat, un ajutor sunt la mana intinsa, cand ai vrea o alinare, o incurajare, iti intorc spatele! Intr-un fel sau altul, trebuie sa ii ignori sa sa-i lasi singuri sa-si rezolve problemele. Nu e bine sa dai tot de la tine, lasa sa vina si altii de-abuselea spre tine. Mama intotdeauna are dreptate. De multe ori am patit asa ca tine,, inima buna pentru toti, dar altuia undeva il doare si asta ma doare ce-l mai tare cand cuiva ajutat candva, imi intoarce spatele. Am invatat sa fiu si eu ca iei, sa nu mai las totul de la mine! Tot cei cu inima buna, sufletisti, sufera cel mai mult. Lumea este nedreapta, dar nu trebuie sa cadem mereu prosti in fata lor.

| BlancaFantasma a răspuns:

Asa sunt unii prieteni.din pacate si eu simt la fel.la scoala toate colegele vin la mine sa le dau sfaturi cand se cearta cu iubitii sau mai stiu eu ce.insa eu nu pot sa`mi spun oful practic nu ma asculta si decat sa aud :hm nu stiu ce sa spun, asta e, sau alte porcarii mai bine nu mai spun nimanuihappy asta e viata, incearca sa nu mai fi mereu la dispozitia celorlalti vezi bine ca ei nu te ajuta.pare jalnic dar pe TPU gasesti mai multe sfaturi decat in viata reala. as mai scrie dar am putina treaba, cert e ca ai mare dreptate bine ca ti ai dat seama acum, decat mai tarziu.bafta!

| AndyIQ a răspuns:

Daca ei se considera prietenii tai adevarati nu o vor face dar poti sa ii testezi ne mai raspunzandule la dinferite intrebari puse de tine daca se vor supara inseamna ca mama ta are dreptate si daca nu se vor supara ei iti sunt prieteni adevarati.
BafTA!

| deceeu a răspuns:

Sincer sa fiu, pentru mine notiunea asta de prietenie este foarte vaga, dar vad ca pentru multa lume conteaza, asa ca voi incerca sa iti expun parerea mea.
Eu cred ca in primul rand pentru a avea prieteni trebuie sa fii "la dispozitia lor", cum zicea mama ta, ca doar in asta consta prietenia nu? Chestia cu messu e irelevanta, chestia cu hainele sunt convins ca ar face si ei la fel(daca ar avea), etc...
Insa mare grija cu invidia. Parerea mea e ca daca ai cea mai mica banuiala ca ar fi vorba de invidie la mijloc sa-i lasi in plata domnului, pentru ca pe oamenii invidiosi chiar nu-i poti numi prieteni! In rest numai de bine

| bobby90 a răspuns:

Cu siguranta prietenilor adevarati le va pasa cat de putin persoana ta si ce se intampla cu tine, insa e bine de bagat la cap asta "Cunostiinte multe, prieteni adevarati foarte putini" Cred ca am spus totul!

| PkAdi a răspuns:

Da Mama are dreptate! Asculta-ti parinti cat ii mai ai... ca prieteni gasesti destui da mama alta nu stiu daca ai sa gasesti... si da poate pe trieteni nu prea ii intereseaza de tine ca si ei sunt ca majoritatea oamenilor (le pasa doar de ei) si fi sigura ca daca sunt prieteni adevarati ii ai si la bine si la greu daca nu...

| C8PILUcool a răspuns:

In lumea de azi totul este posibil, parerea mea e ca a mamei tale

| CatelusaFlaffy a răspuns:

Offf pai sincer cand pr mea cea mai buna observ ca are tonul scazut sau ca e distanta, de fapt la orice urma de tristete nu o las in pace pana nu imi spune ce are si daca situatia e invers, ea face la fel asta e o prietenie adevarata

| strazi1 a răspuns:

Mai ramona,,, prieteni adevarati nu prea ai iti zic din expierenta mea, totul in ziua de azi e din interes, unii se bucura daca "te face" de o tigara, sincer, ascult-o pe mama ta ca zice bine...

| kukuucu a răspuns:

Fi si tu un pic mai rea.ca mama ta are dreptate! prieteni tai nu sunt prieteni adevarati. Sau fa asa :
Le ceri si lor haine curata si le murdaresti rau rau
dupa i le dai si spui ca nu ai vrut
si vezi cu reactioneaza
daca reactoneaza ceva adica tampito etc amintestei ca si tu i-ai dat haine si chiar daca tilea adus distruge si urata tu nu ai injurat-o etc
si daca nu reactoneaza inseamna ca prietenii tai (unii prietenii) sunt prieteni adeverati

| yonela96 a răspuns:

Uite id meu:yonela_pisicutza_96...vb pe mess:*pot sa te ajut cu sfaturiwinking

| daniel05r a răspuns:

Citez :"Mă întrebau ce am păţit şi eu le spuneam că nimic important iar ei îmi răspundeau ceva de genul ''aha,ok...să îţi spun ce am mai făcut astăzi, să îţi spun ce mi s-a întâmplat, etc''." Daca tu spui ca nimic important, la ce te astepti? Incearca sa le ceri ajutorul cu adevarat, sa le spui ce se intampla cu tine, ce probleme ai si atunci vezi daca sunt prieteni sau nu. Bafta!happy

| FerLin a răspuns (pentru daniel05r):

Un prieten care te vede abatut stie ca ai ceva si nu poate trece peste chiar daca ii spui ca nu ai nimic pentru ca si pe el, ca prieten, il nelinisteste suferinta ta. Sunt de parere ca daca acei "prieteni" trec asa de repede peste moment povestindu-ti de viata lor, sunt egoisti si marea problema e ca sunt bucurosi ca nu trebuie sa-si mai bata capul cu problemele tale. Parerea mea...