| mellisa_1721 a întrebat:

Bună dragilor! partenerul meu vrea sa se despartă de mine pentru ca l-am,, umilit''în public fata de un grup de prieteni. Era o discuție aprinsa între noi toți despre un subiect și el a spus ceva și l-am făcut prost și cred ca am mai zis ca,, habar nu are de nimic în acest sibiect' '. Chiar asa de rău am făcut? Adică nu îmi dau seama e motiv sa te desparti? Cred totuși ca are pe alta asta nu as crede ca e un motiv. Încontinuu îmi zice ca îl umilesc de fata cu toată lumea și ca vb urat cu el. Eu sincer nu consider ca am vb urat cu el în citatele de mai sus. Aștept păreri de la voi și soluții ca totuși îl iubesc pe prost nu vreau sa îl pierd.

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Buna,
El are dreptate. In public trebuie sa ti controlezi comportamentul si chiar si in privat.
Posibil tu nu ai intentii rele si asa iti transmiti iubirea spre el. Insa nu este o transmisie benefică. Pierdeti amandoi respectul in societate. In general cand sunt discutii intr-un grup, lasa l sa si desfasoare conversatia cum doreste. Este bine sa fii chiar atenta la ce spune, astfel descoperi daca sunteti sau nu compatibili. Este bine ca ti a atras atenția, inseamna ca este om cu personalitate, nu pampilici.
O femeie eleganta nu si jigneste partenerul in fata nimanui, te jignesti pe tine. Valabil si
invers. O calatorie in doi nu este atat de simpla. Trebuie sa respecti cealaltă persoana ca apoi sa primesti respect la randul tau.
Ai putea incerca sa incetezi sa i mai spui prost, fie chiar si sub forma de alint. El nu se regăsește in acest adjectiv si i ar placea sa schimbi putin comportamentul de cocosh in relatie, pentru ca doua sabii nu incap in aceeasi teaca.
O femeie, feminina, desteapta nu si cearta barbatul in societate sau la betie. Nu l castrează singura.
Asteapta un moment prielnic pentru o discutie sau abordează in gluma anumite subiecte.
Depinde context. Daca il iubesti, il respecti.
Toate cele bune,

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este chiar un motiv de despartire dar este parerea lui.

„Încontinuu îmi zice ca îl umilesc de fata cu toată lumea și ca vb urat cu el. "
Se pare că il umilesti cam des.
De ce crezi ca ar avea pe alta, cand tu il umilesti fata de prieteni? Tipic feminin, deci tot el este de vină.
Nu-i place comportamentul tau si daca se desparte de tine o face pentru a gasi pe altcineva compatibil.

| Simpatic a răspuns:

Pai nu stim ce a fost acolo in realitate, l-ai facut prost sau nu de fata cu ceilalti amici ai vostri?
poate ca este el mai sensibil si chiar l-au durut fazele acestea, poate!
este bine totusi in public de fata cu persoane cunoscute si nu numai etc sa nu-ti pui partenerul intr-o situatie penibila, nu-l contrezi cand discuta ceva cu cineva, il lasi pur si simplu sa spuna ce are de spus, pentru ca uite in caz contrar cum poate interpreta!
pe de alta parte la fel de bine poate sa fie si ceea ce banuiesti tu, ca vrea sa se desparta de tine si cauta motive...cine stie adevarul insa

"Aștept păreri de la voi și soluții ca totuși îl iubesc pe prost nu vreau sa îl pierd. "

pana la urma l-ai facut prost laughing
dar la finalul zilei iubirea este tot ce conteazawinking

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Imi pare rau, dar a-i spune cuiva ca-i prost si in particular este o jignire! Voi tinerii v-ati invatat sa nu mai dati importanta vorbelor, gesturilor, etc. Aud mereu expresii tampite de genul: "sa moara familia mea!", "sa moara mama!", etc. Am fost si eu tanar, dar nu auzeam asemenea lucruri decat de la o anumita "etnie". Acum s-a generalizat si este "cool" sa te exprimi in modul ala scarbos. Cere-i iertare si promite-i ca iti vei controla limbajul! Este chestie de vointa. Eu am aproape 70 de ani si nici la varsta asta nu injur in fata mamei si, in general, ma feresc sa injur. Trebuie sa fiu foarte furios ca sa mai imi scape o "dracuitura" (in zona de unde sunt parintii mei se face diferenta intre dracuitura si injuratura). Daca-l iubesti nu mai face asta! Daca este doar un "partener" ce-ti pasa?

| Violleta2022 a răspuns:

Are tot dreptul sa se desparta de tine, fiindca este total inacceptabil sa nu ai pic de respect pentru el si apoi, l-ai jignit, taman in fata prietenilor lui.
Relatia a fost de bataie de joc in fata prietenilor lui.
Da-mi voie sa ma indoiesc ca-l iubesti, ca de-l iubeai aveai cel putin aveai respect si dragoste pentru el, nu ura si jigniri pe limba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exagerați amândoi

| dullcat a răspuns:

Buna.Sa faci pe cineva drag prost si sa ii spui ca nu are habar pe subiect, sa il umilesti constant de parca esti superioara...da, chiar ai procedat intr-o maniera cat se poate de nesimtita. Faptul ca in continuare afirmi,, nu consider ca am vb urat cu el în citatele de mai sus. Aștept păreri de la voi și soluții ca totuși îl iubesc pe prost nu vreau sa îl pierd.'' denota lipsa uriasa de respect nu mai zic de cum ii invalidezi lui sentimentele negative starnite tot de tine, cum minimizezi toata tevatura.In locul lui as rupe relatia cat mai repede, sorry.

| Emma30555 a răspuns:

Da, e motiv de despărțire. Te ai făcut și tu de ras fata de prieteni, fiindcă tu îl faci prost,, rezulta ca iubitul tău e un prost iar tu la fel,, altfel erai cu un deștept. Învață să te comporți, vezi și la alții care sunt respectați în grupul vostru dacă procedează vreodată asa, învață de la ei. Când îți faci de rușine iubitul de fapt te faci pe tine de rușine

| VoidEternal a răspuns:

Îi urez succes sa găsească pe cineva mai bun.

| CleanHeart a răspuns:

Conteaza ca ai invatat din asta

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu sunt căsătorit de peste 20 de ani iar soția mea niciodata nu m-a facut prost de față cu alții oamenii, In privat DA. Dar nu de față cu alții.
Ai greșit și daca vrei să ai o relație fericiță trebuie să admiți și să-ți ceri iertare.
Eu nu cred că are pe alta. Cred că iți bagi asta singurică in cap pentru a te simțim mai bine și a da vina INCONTIUNARE pe el.

| timidu89 a răspuns:

Cine se aseamana se aduna.

| adryang78 a răspuns:

Doar "vrea"? N-a făcut-o încă?
Da, are perfectă dreptate, singura lui greșeală este că nu ți-a dat papucii din prima. Într-o relație respectul trebuie să fie reciproc. Mai mult, faptul că l-ai jignit în public, mai ales între prieteni, este în aceeași măsură jalnic și josnic.

| KovacsB a răspuns:

Se pare ca nu este chiar prost daca vrea sa scape de tine.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

,,Aștept păreri de la voi și soluții ca totuși îl iubesc pe prost nu vreau sa îl pierd.,, laughing

| Madaxo97 a răspuns:

De curiozitate, esti cumva zodia berbec? laughing sincer chiar a fost urât din partea ta sa il faci prost de față cu prietenii lui, rufele murdare se spală in familie, nu de față cu lumea, puteai sa te controlezi un pic, sa-i spui doar ca nu are habar, dar nu sa il faci si prost, spune- i ca ai reacționat impulsiv si nu ti - ai dat seama ca il jignești, ca regreți enorm si ca nu se va mai întâmpla, poate ajută. Succes.

| Justasimplequestion a răspuns:

Si cum ai scapat nebatuta laughing

| AlexCriss2000 a răspuns:

Ce mai poți face, e să îți ceri iertare și să îi promiți că pe viitor nu vei mai face așa ceva.

| nigja30 a răspuns:

Nici eu nu vreau sa il pierd