| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac. Sunt confuza. Ma aflu intr-o situatie foarte dificila. Mama cunoaste de mai multi ani un barbat care a ajutat-o mereu cand a avut nevoie. Dar el este cu multi ani mai mic decat ea. Sunt doar amici. Si in acelasi timp mama mea este foarte buna prietena cu mama lui. Acest barbat are 28 de ani, iar eu am 15. Este o persoana super de treaba,este finut,este glumet. Si am aflat ca acum e singur si nu are nici iubita,nici prietena. Si acum o ajuta pe mama sa faca ore de condus masina. Iar eu de fiecare data merg cu ei. Si sincer simt ceva pentru el de cand l-am cunoscut. Am auzit ca nu se insoara daca nu gaseste persoana potrivita. Eu nu stiu daca ar putea fi ceva intre mine si el vreodata. Saptamana viitoare e posibil sa mergem la mare (eu,mama, cu el, si poate si cu mama lui). Si in situatia asta sincer nu stiu ce as putea sa fac. Nu stiu daca s-ar uita vreodata la o fata mica ..asa ca mine. E diferenta mare de varsta. Va rog sa imi dati un sfat,sa imi spuneti ce sa fac, pentru ca eu nu am idee.

15 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Este un fel de dragoste platonica si las-o sa ramana asa!

| harciog a răspuns:

Mai fata tu chiar crezi in amicitia dintre mama ta si el? Esti naiva, de fapt virsta o si spune.Nu te-ai gindit ca relatia lor ti-e ascunsa poate din cauza ca se considera de ambele parti ca inca nu-i timpul sa afli? In naivitatea ta chiar crezi ca tu reprezinti interesul suprem in toata asociatia asta de doua familii? Du-te si te masturbeaza cu gindul la cine vrei tu dar in ce-l priveste pe respectivul gindeste-te intii la mamica ta.Sa-ti dau o imagine asa cum il vad eu prin prisma mea; un nenorocit care nu a putut sa se desprinda de fusta mamei(cum sa plece un barbat cu maica-sa la mare? Doar daca e dobitoc.)un lingusitor notoriu nevoit pentru a-si atinge scopul sa se poarte frumos, un lingau de ultima speta si ai sa vezi cu timpul ca am dreptate.Va urma relatia lor si dorinta lui sa stea cu voi in casa voastra pentru ca la mamica lui cea buna si sfinta nu mai este loc.

| denismaria92 a răspuns:

Ideea este ca tu ai doar 15 ani, iar el, barbat fiind, la 28 de ani are anumite nevoi pe care tu probabil nu poti sa i le oferi. Eu zic mai bine sa o lasi asa cum este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se numeste "transfer afectiv paternal" ceea ce treci tu acum prin, emotional vorbind. Este normal sa simti nevoia unui parinte, iar faptul ca el este mai apropiat de varsta cu tine decat un tata natural, iar tu treci prin schimbarile de personalitate inerente adolescentei nu face decat sa inrautateasca situatia.
Sincer, nu ai nici o sansa sa adancesti relatia in sensul dorit de tine. Probabil ca respectivul barbat este mai atras emotional de mama ta, daca ne referim la conotatii erotice, decat de tine. asa ca incearca sa nu il mai privesti prin prisma sexuala, cauta un baiat de seama ta, alfel vei complica si mai mult lucrurile inutil.
Incearca sa deschizi subiectul acesta de discutie si cu mama ta. In mod cert o sa ii tragi un semnal de alarma, sa pastreze o relatie mai indepartata cu respectivul barbat, prevenind astfel eventuale probleme familiale. Stiu ca iti pare probabil dureros acest lucru, dar asta e situatia!

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Deci cauta un baiat de varsta ta.In primul rand poate acel om te atrage prin felul lui de a fi. Poate intr+adevar simti nevoia unui tata, nu stiu ce sa cred.
Insa m-as subittui tie :deci sa presupunem prin absurd ca omul cu care mama mea se intelege ca cu un frate ar continua sa o ajute cu orice si acum cand e pe cale sa se mute la alt servici.Si sa zicem ca ar ajutat+o sa isi invinga fobia de sofat.Si eu deodata sa ma simt foarte atrasa de acel om, care este tot burlac.Dar eu as incerca sa ma aoropii mai mult de nepotul lui, care are 18 ani si sigur o sa fie elevul mamei.Asa te+as sfatui sa faci si tu.Si apropo, omul acela are frati surori care sa aiba copii de varsta ta?

| Miha3 a răspuns:

Offf...Mi se pare exagerat de mare pentru tine...Si pana la el este mama ta care poate nu ar fi de acord cu asta. Eu zic sa iti indrepti atentie la baieti de varsta ta si sa astepti sa mai cresti. Daca el iti da de itneles ca te-ar place si astea discuta cu el..si vedeti voi ce faceti.

| Anahiteamo a răspuns (pentru Miha3):

Pai el il plac.dar nu cred ca el ma place pe mine. Probabil pentru ca sunt mai mica decat el. ma intreb cum as putea sa il fac sa ma placa.

| Miha3 a răspuns (pentru Anahiteamo):

Probabil si daca te-ar place ar pastra o distanta fata de tine din cauza varstei si a mamei tale. Daca vrei neaparat sa continui incearca sa vorbesit cat mai mult cu el sa deschizi subiecte care pe el il pasioneaza. Dar parerea mea este ca nu e tocmai un lucru ok sa emrgi mai departe. Esti tanara si ai o viata inainte...

Răspuns utilizator avertizat
| Anahiteamo a răspuns (pentru mihaab):

Răspuns utilizator avertizat
| Anahiteamo a răspuns (pentru mihaab):

Multumesc. Are vreo legatura cu intrebarea mea?

Răspuns utilizator avertizat
| IriiDY a răspuns:

Incearca sa il cunosti mai bine. Dar ce va zice mama ta daca ar sti ca il placi? Si ce fel de intentii crezi ca ar avea baiatul asta cu tine? Nu spun ca vrea sex, dar s-ar astepta la asta. Iar tu esti gata sa mergi atat de departe? Gandeste-te bine inainte de a face ceva. 13 ani de diferenta si e ilegal... Ca un cuplu sa mearga ar trebui sa aveti aceleasi scopuri, aceleasi nevoi, etc. Incearca, dar fa atentie.

| meneco a răspuns:

Adica tu te-ai indrgostit de el sa inteleg nu niciodata nu sti ce se intampla mai ales ca in ziua de azi baieti se uita numai la fete tine cat mai tinere si incearca sa vb cu el sa afli ce fel de fete ii plac si incearca sa petreci mult timp cu el sa rade sa glumiti impreuna succes