| BucurieeeFericire a întrebat:

Există pe aici atei care ar vrea să creadă iar în Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Crestin. oh go on
1. Am inteles ce e perceptia, singura singurica, dintr-o patanie, de aici am inceput sa inteleg multe, e minunat. love struck Tu n-ai inteles-o, intelegerea ei anuleaza crestinismul, adica binele/raul, iubirea/ura, frumosul/uratul.
2. Ferrari nu e genul de masina care imi place, iar cu mancatul in/la restaurant, bleah, nu stiu daca aia se spala pe maini, si cu maica-mea am probleme cu faza asta ca nu lucreaza "conform normelor europene de igiena" rolling on the floor) nu cred ca exista asa ceva, dar o zic foarte des. Deci du-te inapoi la gradinita ca poate n-o sa mai faci afirmatii d-astea pe clasa I.

41 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Doar daca imi dai argumente mai bune decat am eu, desi ma cam indoiesc. Te provoc sa ma convingi! Crezi ca reusesti?

| Narcis2007 a răspuns:

Nu imi pot imagina asa ceva

| usuk a răspuns:

Ce are "Dumnezeu" sa-mi ofere?

| BucurieeeFericire explică (pentru usuk):

- Viaţă veşnică
- Dragoste
-Fericire
- Viaţă fără suferinţă /tristeţe
Orice

| usuk a răspuns (pentru BucurieeeFericire):

Viata vesnica? as ramane singur
dragoste? ce fel? cat timp?
fericire? asta mi-o ofer singur, zi de zi
viata fara suferinta? nu exista(nu poti fi fericit daca nu ai fost niciodata trist, se intelege)
orice? as vrea mai mult

| RAY a răspuns:

Daca imi aduci un singur crestin care crede cu adevarat in dumnezeu si face exact ce scrie in noul testament eu trec la crestinism

voi nici macar nu aveti habar de propia biblie si tu intrebi de ateii care vor sa creada in basme evreiesti fi serios deveniti voi crestini si mai vorbim bine

| Mădă0611 a răspuns:

Nu cred ca cineva care si-a gasit fericirea in eliberarea din lanturile sclaviei mintii ar vrea sa resimta acel urat sentiment de vina pentru orice, frica, nefericire/tristete. E minunat sa incepi sa intelegi natura, ceea ce credinta in dumnezeu iti interzice, asta e adevarata bucurieeefericire, nu traitul degeaba cu gandul la nemurirea sufletului. devil

| NemNUZ a răspuns (pentru Mădă0611):

,,adevarata bucurie,, Cred ca esti foarte fericita in timp ce vezi o alta persoana care parcheaza un Ferrari langa un restaurant scump. Cand vezi ca unii oameni ucid si scapa in 5 ani deoarece au o armata de avocati. Stiind ca acei oameni vor fii tot timpul peste altii si nu o sa plateasca niciodata. Foarte frumos laughing. Unde scrie ca Dumnezeu iti interzice sa intelegi natura?

| Mădă0611 a răspuns (pentru NemNUZ):

Wtf? de ce as fi trista ca x-ulescu are un Ferrari si parcheaza langa un restaurant scump? laughing) Parca zicea god ala al tau sa nu poftesti nimic din ce are aproapele. Iar cu povestea cu avocatii, mi-ai demonstrat ca nu intelegi natura, asta pentru ca religia te impiedica. Fericirea mea nu are legatura cu ce zici tu, ci cu impacarea cu propria persoana, cu lumea inconjuratoare, cu viata, moartea... smug

| NemNUZ a răspuns (pentru Mădă0611):

,,ci cu impacarea cu propria persoana,, Hai nu ma innebunii laughing.
,, de ce as fi trista ca x-ulescu are un Ferrari,,. Afirmatii d-astea faceam pe clasa I

| Inferno a răspuns (pentru NemNUZ):

"Afirmatii d-astea faceam pe clasa I "
Cred ca ti-ai petrecut o buna parte din viata in clasa I, de vreme ce nici acum nu esti capabil sa distingi o asertiune de o interogatie.

"de ce as fi trista ca x-ulescu are un Ferrari?" este o intrebare,nu o afirmatie.

Nu e de mirare ca invatatoarea nu s-a indurat sa te treaca, tu la orice intrebare raspundeai cu o alta intrebare pe care o numeai "afirmatie'.

Trecand peste partea aceasta, imi pare foarte amuzant ca tu in clasa I erai atat de "superifical" incat sa nu-ti pese de masina vecinului, iar acum ai devenit atat de "profund" incat invidiezi pe ori si cine. Da, in adevar e o dovada de maturizare, daca-mi intelegi ironia.

Trecand si peste parte asta, imi pare si mai amuzant faptul ca fericirea unui om ce se pretinde spiritual si credincios se rezuma la Ferrari si alte bunuri materiale, iar cand cineva iti vorbeste de impacarea cu sinele, acceptarea aproapelui, toate acestea reprezentand valente crestine si principii morale, tu ca u nadevarat crestin ce esti nu poti recurge decat la o deriziune penibila si absurda.

| pet555 a răspuns (pentru Mădă0611):

"adevarata fericire"...habar nu avei voi ce e aia. aveti impresia doar, dar aia nu e nici pe departe fericire. Cel putin eu si daca nu ar exista Dumnezeu tot asa as trai fiindca stiu ca asta e fericire!

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Uita-te la oamenii faimosi si "fericiti" care au viata distrusa. Ca si un copil care crede ca adevarata fericire e sa faca ce vrea, sa bage mana in priza. Ar trebui lasat sa vada singur, dar ar fi prea tarziu de cele mai multe ori...

| NemNUZ a răspuns (pentru Inferno):

Observ ca raspunzi doar in anumite cazuri in care iti convine
http://www.tpu.ro/......slamismul/
,,Nu e de mirare ca invatatoarea nu s-a indurat sa te treaca,,.
Eu: Daca ati binevoi sa-mi raspundeti stimate patruped v-as fi tare recunoscator.
El: Ham ham ham, ham ham ham.
Eu: Nu este corecta atitudinea dumneavoastra fata de mine si ceilalti cetateni.
El: Ham Ham Ham, ham ham ham.
Ti se pare cunoscuta fraza? :))

| Mădă0611 a răspuns (pentru pet555):

Pentru ca asta ti s-a spus, "esti nimic fara dumnezeu", "nu exista fericire fara el, moralitate, bunatate", si exact asa te simti in lipsa lui. Daca esti roman, esti crestin probabil, deci in lipsa lui Iisus, dar daca erai de oricare alta religie si ti s-ar fi spus la fel (esti nimic fara dumnezeu), ai fi simtit la fel, chiar daca zeul era altul, asta e un argument pro ateism. smug
Oamenii faimosi nu sunt fericiti pentru ca nu asta e scopul lor.

| Inferno a răspuns (pentru NemNUZ):

Nu ma asteptam sa poti intelege si ironia.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NemNUZ):

laughing cat am ras cand am citit raspunsul de la intrebarea lui Gaia, tu nu l-ai inteles, logic.

| NemNUZ a răspuns (pentru Inferno):

Aha, era ironieee? Eu chiar credeam ca vorbesti cu cainii...

| Inferno a răspuns (pentru NemNUZ):

Vad ca nu faci deosebirea nici intre o fraza si un intreg dialog.
"Ti se pare cunoscuta fraza?"
Care fraza?

Cred ca sunt prea subtil pentru tine.

| NemNUZ a răspuns (pentru Inferno):

Am un catel mai singuratic, vrei sa vorbesti cu el? laughing

| pet555 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu fiindca asa mi s-a spus, ci eu insumi am aflat cu sunt "cele doua fericiri". Am ales-o pe cea adevarata.le-am trait pe ambele. Dar prima nici nu se poate numi fericire.

| Mădă0611 a răspuns (pentru pet555):

Nu are rost sa minti pentru ca nu am 10 ani. Ai ales-o pe cea adevarata, cum stiai ca sunt doua daca nu ti s-a spus de ele? pentru ca nu le poti trai pe amandoua in acelasi timp, sunt sigura ca ti s-a spus ca dumnezeu asa si asa, ca lumea asa si asa, ceea ce e adevarat, lumea e rea, e plina de suferinta, dar nu pentru ca s-a departat de Yhwh (dumnezeul evreilor), explicatia e alta, n-am chef sa ma repet. Eu am fost crestina, nimic minunat, am inceput sa inteleg lucruri si am mers in directia respectiva, nu am alergat dupa fericire, pentru ca nimeni nu mi-a spus incotro e, in afara de crestini, care spuneau ca e doar langa dumnezeu, am gasit-o singura, departe de santajul sau abuzul psihic de care aveam parte "in curtea" crestinismului.

| pet555 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu mint, mai demult am vazut si ce era acea"fericire", apoi am descoperit adevarata fericire. La fel as trai si daca Dumnezeu nu ar exista, adica as afla azi ca nu exista. Din experienta spun parerea mea: oricand as da "fericirea " pe care o credeti buna pe un purice.

| pet555 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Oamenii faimosi nu sunt fericiti pentru ca nu asta e scopul lor". Nu stiu pe ce lume traiesti tu, dar scopul oricui e sa fie fericit. Toti traiesc pentru asta.

| bleakk a răspuns (pentru Mădă0611):

Exista mai multe doctrine, fiecare are credinta ei, stii bine asta. poate tocmai aceasta diversitate face pe multi oameni sa creada ca, religia e o prostie si ca tot ce se petrece

| Mădă0611 a răspuns (pentru pet555):

Nu la asta ma refeream, ci la faptul ca natura nu ne-a creat ca sa fim celebri, nici macar nu ne-a creat cu un scop, dar odata creati, am primit unul, sa supravietuim, transmiterea genelor e un fel de supravietuire.

| Mădă0611 a răspuns (pentru pet555):

Probabil esti genul de crestin care crede ca ateii beau, fumeaza, se drogheaza, violeaza, omoara, si ca asta e fericire pentru ei. Asta va invata religia, si nu numai, de asta fericirea voastra e o iluzie, la fel ca cel care v-o ofera.

| pet555 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu, nu asta cred.

| BucurieeeFericire explică (pentru Mădă0611):

Poate tu crezi asta pentru că nu l-ai căutat pe Dumnezeu cu adevărat şi ţi-ai făcut o impresie deja fără să îl cunoşti...

| Mădă0611 a răspuns (pentru BucurieeeFericire):

Pe care dintre ei?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Mădă0611):

Zeul crestin desigur. El e dumnezeul cel adevarat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Sigur gandea asta daca se nastea in musulmania. smug

| RAY a răspuns (pentru BucurieeeFericire):

Eu cred ca il cunoaste mai bine ca majoritatea asa zis crestinilor, din prea multa cunoastere a devenit atee

| RAY a răspuns (pentru pet555):

Voi crestini sunteti fericiti, ciudat n-am vazut crestini fericiti decat cand erau beti

| Mădă0611 a răspuns (pentru NemNUZ):

Crestin. oh go on
1. Am inteles ce e perceptia, singura singurica, dintr-o patanie, de aici am inceput sa inteleg multe, e minunat. love struck Tu n-ai inteles-o, intelegerea ei anuleaza crestinismul, adica binele/raul, iubirea/ura, frumosul/uratul.
2. Ferrari nu e genul de masina care imi place, iar cu mancatul in/la restaurant, bleah, nu stiu daca aia se spala pe maini, si cu maica-mea am probleme cu faza asta ca nu lucreaza "conform normelor europene de igiena" rolling on the floor) nu cred ca exista asa ceva, dar o zic foarte des. Deci du-te inapoi la gradinita ca poate n-o sa mai faci afirmatii d-astea pe clasa I.

| sublime89 a răspuns:

Ma tem ca crestinii ar trebui sa-si reinventeze cu totul zeul preferat, ca sa pot sa cred eu in el. Candva am crezut in zeul lor, sau mai degraba zeul evreilor, dar acest lucru se intampla cand eram mic si credeam in basme, habarnist fiind in legatura cu universul in care traiam, si pe deasupra indoctrinat. Acum imi dau seama in ce am crezut, si ce personaj e de fapt acest "d-zeu" de care vorbesc toti. Chiar daca ar fi dovezi ca exista, eu cu sinuranta nu mi-as dedica viata unui asemenea tiran responsabil de genocid. Daca zeul crestin ar exista, probabil ar trebui adus in fata tribunalului de la Haga, si judecat pentru crime impotriva umanitatii. Deci e imposibil ca eu sa vreau sa cred intr-un asemenea zeu. Daca ar fi vorba despre alt zeu, unul cu adevarat iubitor si intelept, si care ar avea doar planuri bune in legatura cu omenirea si cu intreg universul pe care l-a creat, atunci as putea crede in el, daca mi s-ar prezenta si dovezi, pentru ca daca nu am dovezi, atunci si eu l-as putea inventa azi, si sa cred in el si sa-l iubesc cu toata fiinta mea. Apoi le-as spune si altora despre el, si cu putin noroc as infiinta o noua religie. Eu voi crede intr-un zeu atunci cand voi avea dovezi si motive sa o fac. Ceva imi spune ca asta nu va fi prea repede.

| bleakk a răspuns (pentru sublime89):

Tu esti genul ala de persoana care vrea toate lucrurile pe tava, care nu poate crede ceea ce nu vede.asta e culmea credintei, tata, sa crezi ceea ce nu vezi, si sa deduci oarecum cand prezenta lui Dumnezeu este in viata ta.

| sublime89 a răspuns (pentru bleakk):

Iar ai gandit cu muschii. Eu pot sa cred in ce nu vad, de exemplu cred ca exista aer, chiar daca nu-l vad. Doar pentru ca ceva nu poate fi vazut, nu inseamna ca nu poti sa-i dovedesti existenta pe alte cai. Problema e ca existenta zeului in care crezi tu nu a fost dovedita niciodata in niciun fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar sunt!(cel putin EU sunt un exemplu)! din pacate NU CRED ca am /voi avea MOTIVE pentru acest lucru(''a crede'')

| BucurieeeFericire explică (pentru anonim_4396):

De ce nu ai motive să crezi? Mereu avem nevoie de motive?
Uite aici dacă doreşti

- Orice ai face, tot slujeşti cuiva
- Sunt 2 tabere, tu alegi în ce tabără mergi
' Tabara 1 : Tabara cea bună
' Tabara 2 : Tabara rea
- Nu cred că vrei să suferi o eternitate, viaţa e eternă.
- Toţi vrem fericire, presupun
- Dumnezeu doreşte să te bucuri
--------------------------------
Caută-l doar, cere iertare şi lasă-l să lucreze în viaţa ta, să-ţi dea fericire.
Dacă te-ai rugat şi nu s-a întâmplat nimic, probabil nu te-ai rugat cu inima.

| RAY a răspuns (pentru BucurieeeFericire):

Dacă te-ai rugat şi nu s-a întâmplat nimic, probabil nu te-ai rugat cu inima.

de ce nu poti face ceva singur trebbie mereu sa fi cersetor sa cersesti divin aiurea din cauza la gandirea asta Romania e inca in evul mediu, gandirea ca mereu cineva trebuie sa nea dea sa cada din cer da noi sa nu facem nimic jalnic

| DarkAndDreary a răspuns:

Nope.