| LisaJulie a întrebat:

Care sunt beneficiile și riscurile renunțării la carne pe o perioada de 2-3 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

O dieta vegetariana echilibrata e mult mai greu de urmat.

| mODIN a răspuns:

O sa-ti zic din proprie experienta, pentru ca asa se face ca am fost 3 ani vegetarian intre 2016 si 2019:

- Nu mai aveam probleme cu stomacul de nici un fel (greata, dureri) dar ma durea non stop capul
- Nu am dat jos decat masa musculara
- Nu eram lipsit de energie in viata de zi cu zi, dar performanta sportiva era aproape de zero, chiar si cand vine vorba de cardio, unde se presupune ca te-ar ajuta.

In rest, diferente nu prea au fost.

| Lupică27 a răspuns (pentru mODIN):

Ceea ce demonstreaza ca suntem omnivori iar omul modern nu se poate adapta inca la un regim complet vegetarian.
Nu ne putem adapta nici la mancarurile procesate.

| Lupică27 a răspuns:

Niciun beneficiu, un adult sanatos poate manca carne in fiecare zi fara sa aiba probleme daca are un stil de viata activ.
Daca ai servici de barbat gravid cum au multi acum(munca de berou) si acasa stai ca plosnita e recomandat sa reduci consumul de carne.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Tot ceea ce contează e să ai un echilibru psihic altfel indiferent de ce vei mânca nu te va ajuta, ba chiar ar putea să-ți facă rău. Gândește-te doar la chestia asta și anume că elefantul consumă doar verdeață și cu toate astea are energie.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Creierul este cel mai afectat. Îți dau un exemplu.
-N-ai să întâlnești niciodată un carnivor care-ți sare în fața mașinii, asta pentru Erbivorul e mai prost decât Carnivorul.
iarbă e peste tot, n-ai nevoie de prea multă inteligență s-o găsești, Pe când dacă vrei o friptură bună, trebuie să-ți folosești creierul

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

La toate gratarele pe langa care am trecut sau am vazut filmari se auzeau manele la volum ridicat.Deci chestia cu inteligenta pica.

| MistarGoGu a răspuns:

Sufletele unor porci, pui, oi sau vaci iti vor multumi! Lăsând gluma cred ca beneficiile 》 *( mai mari ) 》 riscuri!

| MistarGoGu a răspuns:

Nu sunt mare " carnar "! Din cantitatea de carne " redusă " din consumul meu as hrăni lejer 50.000 de somalezi!